Rodiče mohou dát očkovat dítě proti pneumokokům, zatím to platí

Titulní obrázek

Od dubna mohou rodiče nechat očkovat dítě vakcínou proti pneumokokům, kterou v pondělí schválila Evropská léková agentura. Zatím toto očkování hradí rodiče a zdravotně zatíženým dětem stát. Vláda souhlasí, aby toto dobrovolné očkování hradily všem dětem zdravotní pojišťovny, čeká se na souhlas zákonodárců…

Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula čeká, že očkováno bude 95 procent dětí.

„Vakcína chrání proti invazivním pneumokokovým onemocněním, která mívají těžké následky a mnohdy končí smrtí. Pneumokoky způsobují vážné záněty plic, mozku a celkové selhání organismu. Vakcína chrání i proti pneumokokovým zánětům středního ucha, které sice život neohrožují, ale jsou jedním z nejčastějších dětských onemocnění,“ upřesnil Prymula.

Podle údajů národní referenční laboratoře bylo v Česku v letech 2000 až 2006 u dětí do jednoho roku 16 případů invazivních pneumokokových onemocnění na 100.000 obyvatel a u dětí od jednoho roku do čtyř let osm.

Vedoucí oddělení bakteriálních vzdušných nákaz Státního zdravotního ústavu Pavla Křížová řekla, že téměř třetinu invazivních pneumokokových onemocnění způsobují typy bakterií, proti nimž dosud nebylo očkování. Nákaza se šíří vzdušnou cestou.

Docent Ivan Novák z odborné společnosti praktických dětských lékařů ocenil, že nová vakcína chrání proti deseti typům, které způsobují až 90 procent invazivních pneumokokových onemocnění u malých dětí v Evropě. Pokrývá také typy, proti nimž dosud ochrana nebyla. Vakcína chrání i proti hemofilovým kmenům, které současná hemofilová vakcína nezahrnuje.

Novák uvedl, že záněty středouší jsou nejčastější příčinou léčby antibiotiky. Na některé bakterie už proto nezabírají, rezistence stoupá. Prevence zánětů středního ucha očkováním může podle Nováka přispět k tomu, že antibiotika si nadále udrží svoji účinnost.

Očkování je podle něj důležité zejména pro děti do dvou let, kdy jejich imunitní systém teprve dozrává. Kojení je chrání, když ale matka přestane kojit, dítě ochranné látky nedostává. „Očkování má největší cenu, začne-li v prvním půlroce života,“ shrnul Novák.

„Snažíme se, aby se očkovalo v nejnižším věku, to znamená současně s naším očkovacím kalendářem ve třetím, čtvrtém, pátém měsíci a přeočkování po jednom roce věku. Počítáme s tím, že se bude očkovat paralelně s hexavakcínou, kterou máme v očkovacím kalendáři,“ dodal Prymula.

ČTK

Rodiče mohou dát očkovat dítě proti pneumokokům, zatím to platí
Ohodnoťte tento článek!