Rodina chce po hradecké nemocnici tři miliony kvůli smrti dítěte

Celkem tři miliony korun požaduje u hradeckého krajského soudu rodina jednadvacetiměsíční holčičky, která v únoru 2008 zemřela ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Žaloba tvrdí, že nemocnice holčičce dávala nadměrné dávky tekutin a podávala ji zbytečně vysoké dávky sodíku. Nemocnice žalobu odmítá.

„Náhrady nemajetkové újmy se domáhá maminka a tatínek a dva sourozenci zemřelé holčičky,“ řekl právní zástupce žalobců Mario Švehelka, který tvrdí, že nemocnice holčičku převodnila. „Během necelých 18 hodin holčička přibrala tři kilogramy. Když přišla, vážila 8,5 kilogramu, v pitevní zprávě je 11,5 kilogramu,“ řekl Švehelka.

Žaloba také tvrdí, že nemocnice podávala holčičce zbytečně vysoké dávky sodíku. „Nemocnice od začátku věděla, že léčí zvýšenou hladinu sodíku a léčila ji dalším a dalším sodíkem,“ řekl Švehelka, který také upozornil na chyby ve zdravotnické dokumentaci.

Nemocnice odmítá tvrzení, že chybovala. Právník nemocnice Štěpán Kalousek uvedl, že holčička byla ve velmi vážném stavu už při přijetí do hradecké nemocnice. „Roztoky se sodíkem dívka dostávala kvůli léčbě acidózy,“ uvedl Kalousek, který také tvrdí, že dívka podle odhadů lékařů mohla během léčby přibrat maximálně na 9,5 kilogramu. Vyšší váhu v pitevní zprávě vysvětlil pochybením sanitáře.

Hradecký krajský soud dnes projednávání případu odročil na neurčito, zástupce nemocnice má zajistit stanovisko zdravotní pojišťovny v celé věci. Následně by mohl být v případu vypracován znalecký posudek.

Ohodnoťte tento článek!