ROP SZ: Přístroje pro Krajskou zdravotní předražené nebyly

dokumenty, lupa, audit, kontrola

Přístroje pro Krajskou zdravotní předražené nebyly, podle ředitele Úřadu regionální rady ROP Severozápad Pavla Markvarta to ukázal nedávno dokončený audit zadaný policií. Krajská nemocnice tak nejspíš dotaci 350 milionů korun nebude muset úřadu vrátit.

Společnost, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, ale podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chybovala při výběrovém řízení na nákup přístrojů, a tak dostala pokutu 700.000 korun.

Přístroji, které nakoupila Krajská zdravotní za téměř 420 milionů Kč, se od roku 2010 zabývalo celkem pět auditů, problémy konstatoval jen jeden z nich, který zadalo ministerstvo financí. Přístroje podle jeho výsledku byly předražené o 31 milionů Kč. Podle posledního posudku byly ale ceny přístrojů v místě a čase obvyklé.

„Náměstek ministra financi Jan Gregor se nechal slyšet, že poslední posudek bude závazný,“ řekl dnes novinářům Markvart. Podle něj byl problém v tom, že společnost Deloitte, které audit pro ministerstvo financí vypracovala, kontrolovala pouze vzorek 12 přístrojů, tedy asi 1,5 procenta z celkového počtu. Ostatní auditoři kontrolovali všech 827.

„Je třeba vyvolat jednání s ministerstvem financí. Zřejmě ale dojdeme ke shodnému názoru, že není nutné Krajskou zdravotní postihovat sankcí,“ dodal ředitel úřadu. Vzorek 12 dříve kontrolovaných přístrojů podle Markvarta opravdu mohl mít vyšší cenu, jiné přístroje ale prý byly zase až o 20 procent levnější, než je obvyklé. „Přístroje se kupovaly jako celý balík,“ vysvětlil.

Ministerstvo financí v roce 2010 podalo kvůli údajnému předražení přístrojů i trestní oznámení. Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba ale o jeho stažení ani po nových výsledcích auditu neuvažuje, protože šetření policejního Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zatím nebylo ukončeno.

Evropská komise, která peníze do regionálních operačních fondů přiděluje, už dříve vyslovila pochybnosti o projektu na nákup přístrojů Krajské zdravotní, a zastavila proto proplácení peněz celému ROP Severozápad. Její názor ale podle Markvarta vychází pouze z výsledků posudku společnosti Deloitte. „Informovali jsme Evropskou komisi, že existuje nový znalecký posudek, a budeme o tom jednat,“ dodal. Stanovisko EK sice není pro úřad regionální rady závazné, nemusí ale vyplácení peněz fondu obnovit.

Společnosti ale hrozí i další sankce, ÚOHS jí udělil pokutu 700.000 Kč za pochybení ve výběrovém řízení na nákup kontrolovaných přístrojů. Společnost totiž změnila podmínky výběrového řízení, ale neprodloužila lhůtu k podání přihlášek, což zákon nedovoluje. Krajská zdravotní proti rozhodnutí úřadu podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Na jeho verdikt čeká s uvalením případných sankcí i ROP Severozápad. „Budeme muset počkat na konečné rozhodnutí soudu, ale i ÚOHS výší pokuty naznačil, že pochybení bylo spíše marginální,“ řekl Markvart. Vedení Krajské zdravotní už dříve informovalo, že v případě zamítnutí jejich žaloby se odvolají k Nejvyššímu soudu.

ÚOHS se nákupem přístrojů do nemocnic Krajské zdravotní zabýval třikrát. V šetření na popud Transparency International a policie podle Krajské zdravotní žádná pochybení nenašel, pokuta padla až na popud šetření ministerstva financí. Další pokutu 200.000 Kč dostala Krajská zdravotní kvůli zakázce na šicí materiály za 50 milionů korun. Chybovala tím, že v zadávací dokumentaci stanovila způsob hodnocení nabídek v rozporu se zásadou transparentnosti.

Ministerstvo financí loni v březnu proplácení projektů z ROP zastavilo a úřad rady regionu Severozápad dočasně ztratil přístup k penězům z EU. Důvodem bylo obvinění ředitele úřadu Petra Kušnierze v souvislosti s přidělováním dotací. Dále byla zastavena takzvaná certifikace peněz u EK. To znamená, že ministerstvo do Bruselu neposílá žádosti o proplacení evropských peněz pro operační program Severozápad. Kušnierz, který byl obžalován z přijímání úplatků, byl v září odvolán. Případ teď řeší Krajský soud v Ústí nad Labem.

Ohodnoťte tento článek!