Rowlingová se kvůli klecovým lůžkům chystá přijet do Prahy

Rowlingová před dvěma lety zasáhla do diskuse o používání lůžek s mříží nebo sítí v ČR tak razantně, že tehdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi tato lůžka zakázal. Nyní se spisovatelka chystá přijet do Česka oficiálně…

Snímek malého pacienta psychiatrické léčebny u Prahy Vaška Kotka stál za kampaní veleúspěšné britské spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové proti klecovým lůžkům v Česku.

Autorka příběhů o Harrym Potterovi to sdělila včerejšímu vydání britského nedělníku The Sunday Times, když vůbec poprvé od skandálu z léta 2004 objasnila okolnosti svého tažení za změnu v českých zdravotnických zařízeních.

Rowlingová se prý chystá také přijmout pozvání českých činitelů a přijet do Prahy oficiálně. Termín návštěvy ale v článku nezmiňuje.

Rowlingová, jejíchž příběhů o Harrym Potterovi se prodalo 300 miliónů výtisků, což autorce vyneslo v přepočtu 22,5 mld. Kč, před dvěma lety zasáhla do diskuse o používání lůžek s mříží nebo sítí v ČR tak razantně, že tehdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi tato lůžka zakázal, za což sklidil kritiku prezidenta Václava Klause.

„Když jsem viděla Vaška v kleci obklopeného špínou, bylo mi jasné, že musím něco udělat,“ napsala autorka v literární příloze nedělníku.

Snímek si prý padesátkrát okopírovala a hned na druhý den ho začala rozesílat s komentářem různým charitativním organizacím. Přiznává také, že kampaň cíleně postavila na svém autorském věhlasu a vlivu.

Bez dalšího vysvětlení ale dodává, že hlavní směr její kampaně se postupem času změnil: dnes se věnuje Rumunsku, kde údajně zůstává v klecových lůžkách až 30 tisíc dětí.

Rowlingová také přiznala, že kampani musela leccos obětovat -kvůli letní cestě do Bukurešti předčasně přestala kojit dcerku, které byl koncem ledna přesně rok.

Právo

Ohodnoťte tento článek!