Rozbor: Návod lékárníků k placení agentury navádí ke krácení daně

Způsob, jakým chtějí lékárníci platit najaté mediální agentuře za její služby, navádí prý ke krácení daně. Vyplývá to z rozboru, který si ministerstvo zdravotnictví nechalo vypracovat u jedné právní kanceláře. Česká lékárnická komora agenturu najala, aby jí pomohla vysvětlit veřejnosti dopady rozhodnutí ministra Davida Ratha…

PRAHA – Zaplatit ji mají lékárny i distributoři z příspěvků.

Podezření na to, že by lékárníci mohli spáchat trestný čin a krátit daně a odvody na pojistném, vyslovil Rath v pondělí po jejich stávce. Ministrova mluvčí Jana Kocová zatím neupřesnila, jak bude ministerstvo dál postupovat.

Agenturu si najala komora, majitelé a provozovatelé lékáren a distributoři. Komora vyzvala lékárny k příspěvkům. Poskytnout je mohou na smlouvu. Částku si mohou dát do nákladů a způsob umožní i odpočet daně z přidané hodnoty, uvádí komora a Grémium majitelů lékáren v žádosti o příspěvky. Pokud by se chtěli podílet i zaměstnanci, zaměstnavatel jim sníží o příspěvek mzdu.

Podle právní kanceláře je takový postup návodem ke krácení daní. Kvůli snížení mzdy by pak klesly i odvody na sociální a zdravotní pojištění, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a daň z přidané hodnoty, stojí ve třístránkovém rozboru.

Trestný čin by to mohl být tehdy, pokud by krácení daně překročilo 50.000 korun, uvedli právníci. „Jednání autorů žádosti by se dalo kvalifikovat jako návod k trestnému činu,“ stojí v posudku. Rady k příspěvkům by ale byly trestné tehdy, kdyby stát přišel na dani o víc než půl milionu, píší právníci. Zaměstnanci

by pak mohli „být považováni za spolupachatele“, dodávají.

Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba uvedl, že pokud je ministr přesvědčen o spáchání trestného činu, ať podá podnět k jeho vyšetření. „Nejsme státní a nežijeme ze státních prostředků. Nevím, proč bychom si nemohli za příspěvky našich členů – pokud to odsouhlasili – tuto firmu dovolit,“ řekl. Dodal, že lékárníci chtějí na činnost přispívat, protože si ohrožení uvědomují.

Podle právničky České lékárnické komory Moniky Bakešové se může zaměstnanec dohodnout se zaměstnavatelem, aby mu určitou částku ze mzdy srazil a výplatu takové částky převedl na účet určený zaměstnancem. Takto se podle ní běžně hradí stavební spoření či příspěvky na odbory. Srážka ze mzdy se provádí až z částky po odvodu zdravotního i sociálního pojištění a zálohy na daň. Jakékoli krácení těchto povinných plateb je podle Bakešové nemožné.

ČTK

Reakce čtšnářů Zdraví.Euro.cz

Filip Zýval

Ministr Rath opět dokázal, že mu nejde o záchranu zdravotnictví, ale o vyřešení svých osobních komplexů a likvidaci lékárenství jako celku. Jen by mě zajímalo, proč si ministr najímá k právnímu rozkladu právnickou agenturu a nepoužije právníky, které má MZd k dispozici.

Najímá ji za své peníze nebo snad za peníze daňových poplatníků, tedy nás všech? Poradenské a mediální agentury si dnes najímá většina firem, včetně státu,

a je to tak všude ve světě, jelikož málokdo ke své profesi zvládá navíc tuto roli vykonávat.

Proto jsou tu tito profesionálové. Zajímavé by bylo sečíst, kolik nás stojí všechny takovéto agentury, které si najímá vláda, ministerstva a státní instituce. Ovšem ne ze svého, ale ze státního, tedy z jakéhosi nevyčerpatelného kouzelného měšce…

Jan Šaloun

Moc by mě zajímalo, kdo zpracoval ČSSD reklamní kampaň na jejich současnou oranžovou revoluci. Někdo asi ano. Je to sice na východní frontě obnošená vesta, ale určitě to není z jejich hlavy.

Se svojí současnou rétorikou by těžko dali dohromady něco jiného než srp s kladivem. Přitom je škoda, že tento léty ověřený symbol leží od doby, kdy dozrály třešně, ladem. Takže si myslím, že jestli chce někdo obalamutit veřejné mínění, a navíc za státní peníze, je to naše milovaná strana a vláda.

Nevím jak čtenáři, ale

já si zvolna balím. Vzpomínám si totiž, jak mi kdysi otec radil „synku, jestli se ještě někdy znovu dostanou k moci ty rudý s..ně, tak si nazuj pořádný boty a přes

Plzeň upaluj pryč“. Inu, zřejmě dochází na jeho slova.

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Proč si ministerstvo zdravotnictví najímá externí právní firmu k vypracování právního stanoviska, když má vlastní právní odbor? To vypadá, jako by ministr nevěřil schopnostem svých podřízených -právníků. Pokud se postup lékárnické komory panu ministrovi nelíbí, tak proč si sám sobě nechává dělat reklamu placenými inzeráty v novinách. To považuji za podstatně horší kauzu.

Miloš Vorel

Nevidím nejmenší důvod, proč by měl stát zakazovat soukromému subjektu používat služby reklamní a mediální agentury. Je to zcela regulérní výdaj pro dosažení a udržení zisku. Zvlášť v okamžiku, kdy se stát rozhodl pro genocidu lékárníků.
Ohodnoťte tento článek!