Rozhodnutí pacienta je svaté

nemocnie, chodba

Člověk pohybující se po ulici jen tak v pyžamu? I to se může vzhledem k pravidlům v benešovské nemocnici stát.

Může pacient opustit oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov bez vědomí zdravotního personálu? Ano, může.

Že to tak je, potvrdilo zjištění Benešovského deníku. Podle Jana Kolbaby, vnitřního auditora nemocnice, se to dokonce stává docela často.

„Nemocnice nedisponuje uzavřenými odděleními a každý pacient, který není zbaven svéprávnosti, se může v kterýkoliv okamžik rozhodnout zdravotnické zařízení opustit, a to bez souhlasu personálu,“ tvrdí Kolbaba. Právě to se stalo i poslední červnový den. Pacient odešel z oddělení interny před tím, než byl řádně propuštěn. Nahý, oděn jen do plenkových kalhotek a bundy.

„Pokud se jedná o svéprávné osoby, nemůže nemocnice učinit žádná konkrétní opatření, která by zamezila jejich svévolnému odchodu. Nemocnice by se tak dostala do rozporu s omezováním osobní svobody,“ dodal Kolbaba. Podle slov auditora začal zdravotní personál muže ihned hledat v prostorách pavilonu a jeho přilehlém okolí.

K nalezení pomohl ale až Benešovský deník, jehož redaktoři přivolali k muži s rozbitými koleny, který se válel v kopřivách, policisty. Pacient, který nestandardním postupem opustil minulý týden oddělení interny, patří mezi sociálně slabší občany bez domova. Je známý nejen v Benešově.

Jak bude bez řádného zázemí pokračovat jeho domácí rekonvalescence? Nemůže se stát, že se zanedlouho opět objeví v péči benešovských zdravotníků?

„Nemocnice zaměstnává sociální sestry, jejichž náplní práce je tyto a obdobné události řešit,“ upozornil Kolbaba.

„Nemocnice pomáhá s řešením složitých životních situací všem pacientům, kteří tuto pomoc potřebují nebo si o ni požádají. Nemocnice tuto službu aktivně nabízí, a to i pacientům bez domova. Takoví lidé ale na naše nabídky reagují kladně jen zřídka,“ hájí postoj nemocnice auditor Jan Kolbaba.

Ohodnoťte tento článek!