Rozšíření nároku na pomůcky pro postižené lidi vláda asi odmítne

Navrhované rozšíření okruhu lidí, kteří mají nárok na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky, vláda před zákonodárci asi nepodpoří. Vyplývá to z podkladů pro středeční schůzi kabinetu, podle nichž by se ministři měli k předloze skupiny poslanců ze sedmi klubů v čele s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) postavit záporně. Novela by také zvýšila příspěvek na nejvíce nákladné pomůcky, jako jsou šikmé a svislé zvedací plošiny.

Pokud by zákonodárci předlohu schválili, státní příspěvek by vzrostl o 100.000 korun na půl milionu korun. „Současná realita u zmíněných pomůcek je taková, že buď žadatel získá nějaký další příspěvek na pořízení od některé z nadací, nebo si prostě tuto pomůcku nemůže dovolit,“ napsali v důvodové zprávě předkladatelé z řad KDU-ČSL, ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Snahu o zvýšení příspěvku by měla vláda podle podkladů obecně podpořit. Proti novele by se ale měla postavit v souvislosti s návrhem, aby na dotaci měli nově nárok lidé s těžký omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce a lidé s prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí. Dotace by mohla zahrnout podle novely například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry.

Postižení, jak je chce do zákona doplnit skupina poslanců, nemusí mít podle pokladů pro vládu na pohyblivost lidí ve všech případech obdobný dopad jako nyní uzákoněné vady nosného nebo pohybového ústrojí. Postižení jsou navíc podle vládních legislativců nepřesně vymezena, a to věcně i právně. „Některá závažná postižení cév nebo srdce provázená srdeční nedostatečností jsou léčitelná operačně, takže případné omezení pohyblivosti je jen přechodné,“ stojí v předběžném stanovisku vlády pro zákonodárce.

Předkladatelé naopak tvrdí, že postižení, na něž by se měl zákon nově vztahovat, se bez pomůcek neobejdou. Rozpočtové dopady novely odhadli autoři na 73 milionů korun, podle podkladů pro ministry je částka podhodnocená.

Ohodnoťte tento článek!