Rumburk vypíše tendr na prodej akcií své nemocnice

Rumburk vypíše tendr na prodej 100 procent akcií Lužické nemocnice s poliklinikou, které město vlastní. Rozhodli o tom zastupitelé. Soutěž bude dvoukolová, řekl mluvčí radnice Luděk Stínil.

Nemocnice je dlouhodobě ztrátová, o jejím převodu jednala radnice i s Ústeckým krajem. „Tento tendr má pomoci městu Rumburk najít silného strategického partnera, jehož úkolem bude podržet naši nemocnici. Ale nejen to, také do ní investovat. V neposlední řadě chceme, aby zachoval co nejširší zdravotní péči,“ řekl starosta Rumburku Jaroslav Sykáček (ČSSD). O podobě soutěže rozhodla sedmičlenná pracovní skupina, ve které byli zástupci vedení města i opozice.

Veřejná soutěž bude dvoukolová. V prvním kole budou zájemci dokládat kritéria stanovená městem, v druhém kole půjde už o samotnou nabídku. „Zájemci o Lužickou nemocnici musí doložit své zkušenosti s provozem lůžkových zdravotnických zařízení, a to v oborech chirurgie, interna, pediatrie, gynekologicko-porodnické oddělení, JIP a následná lůžková péče. Město Rumburk jako vyhlašovatel také požaduje, aby uchazeč provozoval lůžkové zařízení na území České republiky s celkovým obratem větším než 300 milionů korun v předcházejících třech letech,“ doplnil Stínil. Zájemci se mohou hlásit do 1. prosince, uzávěrka kola druhého je 28. února 2018.

Radnice několik měsíců vyjednávala o tom, že by nemocnici převzal Ústecký kraj. Ten navrhoval převzetí k polovině příštího roku. Stanovisko kraje k tendru zjišťuje. „My bychom si samozřejmě přáli, aby se do tendru Ústecký kraj přihlásil. Chceme s ním jednat i nadále, otázkou je, zda bude chtít Ústecký kraj jednat s námi,“ doplnil Sykáček.

Rumburk se rozhodl zařízení prodat kvůli ztrátovosti. Tržní hodnota sta procent akcií nemocnice činí 37,4 milionu korun. Vyplývá to ze znaleckého posudku, který provedla společnost PRAGUE ACCOUNTING SERVICES.

Lužická nemocnice zajišťuje zdravotní péči pro celý Šluknovský výběžek, tedy zhruba pro 55.000 obyvatel. Nejbližší nemocnice na české straně je v České Lípě, leží od Rumburka 35 kilometrů, a v Děčíně vzdáleném 42 kilometrů.

Vedle finančních problémů řeší zařízení také nedostatek zdravotnického personálu. Kvůli chybějícím lékařům nemocnice letos uzavřela porodnické oddělení.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!