Rušení nemocnic může stát kraje stamiliony. Kvůli EU

euro

Krajům hrozí, že budou muset vracet eurodotace investované do nemocnic. Stane se tak v případě, že zruší do pěti let od skončení projektu oddělení nebo celé špitály, na jejichž budovy a vybavení Evropská unie přispěla.

S variantou uzavřít zdravotnická zařízení, z nichž chce kvůli mzdám odejít značná část lékařů, počítá ministr zdravotnictví Leoš Heger. Scénář ukončení provozů není ještě konečný. Podle informací deníku E15 se chystá nejvíce doktorů odejít z nemocnice v Novém Městě na Moravě.

„Zrušení nemocnice by ohrozilo i hospodaření kraje,“ připouští ředitelka nemocnice Věra Palečková. Její špitál staví za 240 milionů korun internu, na kterou dala unie dvě třetiny. Celkový rozpočet objektu včetně technologií má překročit 400 milionů korun.

„Pokud se oddělení zruší, budeme muset dotaci vrátit,“ podotýká Palečková. Podobný problém mají i další nemocnice, zejména v kraji Vysočina.

Tamní zařízení, v nichž se schyluje k masovým odchodům, vložila do různých projektů včetně unijních dotací 2,5 miliardy korun. Jen nemocnice v Jihlavě vybavila za 90 milionů onkologické centrum a za dalších 60 milionů buduje kardiocentrum. Jak upozorňuje ředitel Lukáš Velev, oba projekty financuje EU z osmdesáti až pětaosmdesáti procent.

Ministerstvo zdravotnictví nechává odpovědnost na krajích. „Podmínky u těchto programů jsou známy dopředu a rizika s nimi spojená nese zřizovatel zařízení,“ uvedl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek přiznává, že podmínky dotací zná.

„Ale pokud nás stát přístupem k řešení odměňování a vzdělávání zdravotníků přinutí k nestandardním krokům, půjde o poškození krajských proevropských aktivit,“ říká.

Evropská unie se jistí proti znehodnocení svých peněz pravidlem, že pokud projekt projde v pěti letech od ukončení podstatnou změnou, musí být vložená částka vrácena.

„Podstatnou změnou je myšlena změna formy vlastnictví nebo zastavení výrobní činnosti,“ vysvětluje Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.

Ohodnoťte tento článek!