Přejít na obsah

Rušení nemocnic může stát kraje stamiliony. Kvůli EU

zpět
8.12.2010
euro
zvětšiteuroZdroj: blogspot.com

euro | Zdroj: blogspot.com

 

Krajům hrozí, že budou muset vracet eurodotace investované do nemocnic. Stane se tak v případě, že zruší do pěti let od skončení projektu oddělení nebo celé špitály, na jejichž budovy a vybavení Evropská unie přispěla.

S variantou uzavřít zdravotnická zařízení, z nichž chce kvůli mzdám odejít značná část lékařů, počítá ministr zdravotnictví Leoš Heger. Scénář ukončení provozů není ještě konečný. Podle informací deníku E15 se chystá nejvíce doktorů odejít z nemocnice v Novém Městě na Moravě.

„Zrušení nemocnice by ohrozilo i hospodaření kraje,“ připouští ředitelka nemocnice Věra Palečková. Její špitál staví za 240 milionů korun internu, na kterou dala unie dvě třetiny. Celkový rozpočet objektu včetně technologií má překročit 400 milionů korun.

„Pokud se oddělení zruší, budeme muset dotaci vrátit,“ podotýká Palečková. Podobný problém mají i další nemocnice, zejména v kraji Vysočina.

Tamní zařízení, v nichž se schyluje k masovým odchodům, vložila do různých projektů včetně unijních dotací 2,5 miliardy korun. Jen nemocnice v Jihlavě vybavila za 90 milionů onkologické centrum a za dalších 60 milionů buduje kardiocentrum. Jak upozorňuje ředitel Lukáš Velev, oba projekty financuje EU z osmdesáti až pětaosmdesáti procent.

Ministerstvo zdravotnictví nechává odpovědnost na krajích. „Podmínky u těchto programů jsou známy dopředu a rizika s nimi spojená nese zřizovatel zařízení,“ uvedl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek přiznává, že podmínky dotací zná.

„Ale pokud nás stát přístupem k řešení odměňování a vzdělávání zdravotníků přinutí k nestandardním krokům, půjde o poškození krajských proevropských aktivit,“ říká.

Evropská unie se jistí proti znehodnocení svých peněz pravidlem, že pokud projekt projde v pěti letech od ukončení podstatnou změnou, musí být vložená částka vrácena.

„Podstatnou změnou je myšlena změna formy vlastnictví nebo zastavení výrobní činnosti,“ vysvětluje Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.


Komentovat článek: Rušení nemocnic může stát kraje stamiliony.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rušení nemocnic může stát kraje stamiliony.…

Komentáře

další 3 komentáře
MT Investujte do lidí ne do betonu  | 8. 12. 2010 16:52

Politikům a jejich řídícím agentům to je naprosto jedno, pokud už shrábli provize. Oni osobně přece žádná rizika nenesou. Založí třeba důchodový fond a prosadí zákon , jak tam budeme povinně střádat. . Nebo nějakou další variantu " fotovoltaické " krádeže ( samotná technologie za to pochopitelně nemůže, jen zákon který garantuje výkupní ceny na 20 let dopředu). A co by se stalo , kdyby ty prachy do EU zpět nevrátili? Nic

člověk léčený Řídí nás EU  | 8. 12. 2010 12:49

Tak se budou muset nutně zavřít nemocnice, kde dotace od EU nebyly,pokuď jim to nechceme vracet. K 1.1. 2012 musíme dle skončení vyjímky na přesčasovou práci u lékařů v EU/která je i u nás použita jako vyjímka ze zákoníku práce/, převést personální vybavení a zajištění provozů oddělení v těchto nemocnicíh se současným počtem nemocničních lékařů a jiných lékařů jít ochotných případně do nemocnic vůbec pracovat. To je fakt před kterým ani odbory, ani výpovědi nic neudělají. Nabere se tolik lékařů, a tam do těch provozů , kde to vůbec bude možné podle směrnic EU.

Milan Kubek Investujte do lidí ne do betonu  | 8. 12. 2010 10:31

Ivestovat je třeba do lidí, ne do betonu a mašinek, které bez kvalifikovaných lékařů nejsou nic jiného než hromada šrotu. Možná to konečně začíná docházet i politikům :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné