Přejít na obsah

Rychle zrušíme v nemocnicích 5700 lůžek, říká plán VZP

zpět
6.6.2011
sestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacient
zvětšitsestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacientZdroj: cdn.picapp.com

sestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacient | Zdroj: cdn.picapp.com

 

V českých nemocnicích by od příštího roku mohlo být o 5700 akutních lůžek méně. Právě s takovým úbytkem počítá analýza, kterou zpracovala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a teď ji projednala i její správní rada.

„Při pohledu na vytíženost lůžek to vypadá jednoznačně,“ zareagoval náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger na nově zveřejněná čísla.

V řadě nemocnic se totiž podle materiálu VZP, který má Aktuálně.cz k dispozici, blíží obsazení lůžek pro oddělení ORL, kožní, oční a dětské často jen ke dvaceti procentům.

„Je to jasné. Za posledních dvacet let se medicína zcela změnila,“ podotkl Schlanger, který je i členem správní rady VZP.

Podle něj je malá vytíženost lůžek daná i tím, že přibývá jednodenní péče, která umožňuje, aby po běžných operačních výkonech trávil pacient pooperační rekonvalescenci doma. Nemusí tedy zůstávat v nemocnici.

Se škrty přijdou i výpovědi

Analýza počítá s tím, že by se nejvíce lůžek zrušilo v nemocnicích v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Škrty se plánují zejména ve čtyřech zmíněných odděleních - ORL, kožní, oční, dětské.

Zástupci VZP odmítají materiál oficiálně komentovat. Analýza však potvrzuje dřívější slova ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka, podle něhož existuje řada oddělení, kde je běžně obsazenost poloviční. Analýza pojišťovny však ukazuje, že situace je mnohde ještě horší.

Jaké úspory by zrušení zhruba 5700 lůžek přineslo, ale VZP v materiálu neuvádí. Spočítané to zatím nemá ani ministerstvo.

„Pokud by došlo ke snížení počtu lůžek, tak by se snížil i počet personálu, a tím by se ušetřilo. To je jediná výrazná úspora, kterou vidím,“ podotkla poslankyně TOP 09 a členka správní rady VZP Patricie Kotalíková.

Lékaři označili rušení lůžek za nesmysl

Pojišťovna v materiálu koketuje s myšlenkou, že by se výrazně mohl snižovat počet lůžek i v dalších oborech, například na infekčních odděleních. V analýze to zdůvodňuje tím, že hospitalizace je tu často nutná jen u malého počtu pacientů.

Sporná je prý i nutnost rezervních lůžek pro případy epidemie. Ani při ní nejsou stoprocentně obsazena. Pacienti totiž často vyžadují léčbu na jiných odděleních.

„Při lokálních epidemiích se zase naopak dá situace zvládnout využitím lůžek sousedních okresů a krajů. Není třeba držet takto velké kapacity lůžek,“ píše VZP ve svém materiálu.

Diskusi nad restrukturalizací výrazně zrychlila protestní akce „Děkujeme, odcházíme“. Právě lékaři však dlouhodobě považují rušení takového počtu lůžek za nesmysl. „Nedokážu si to představit. Může dojít i k omezení zdravotní péče,“ prohlásil člen předsednictva lékařských odborů Miloš Voleman.

Rath je proti

Proti je i opozice.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Rychle zrušíme v nemocnicích 5700 lůžek, říká…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné