Rychnovská nemocnice stále bez léků, ředitel rezignoval

Orlická nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je stále bez pravidelných dodávek léků. K Novému roku se navíc ocitla bez svého ředitele Ladislava Bachury, který ke 30.12. odstoupil…

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU – Orlická nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je stále bez pravidelných dodávek léků. Medikamenty tam odmítli koncem listopadu distributoři dodávat kvůli zhruba desetimiliónovému dluhu.

Ředitel nemocnice Ladislav Bachura k 30. prosinci odstoupil na vlastní žádost z funkce. Zda jeho krok souvisí s tíživou finanční situací v nemocnici, zatím není jasné.

„Ředitel odstoupil z osobních a zdravotních důvodů,“ řekl královéhradecký krajský zdravotní rada Zdeněk Hajžman. Nemocnici přechodně řídí náměstek Boris Hynek. Do poloviny ledna chce hejtmanství vypsat konkurs na nového ředitele nemocnice.

Vedení rychnovské nemocnice původně předpokládalo, že se s distributory léků dohodne na obnově dodávek do konce prosince. Od ledna přešla nemocnice ze státu pod správu Královéhradeckého kraje. Přes mnohamiliónové dluhy nemocnici podle dřívějších vyjádření krajských radních uzavření nehrozí.

O obnově dodávek léků do rychnovské nemocnice bude koncem týdne znovu jednat vedení nemocnice s distributory. Přerušení pravidelných dodávek by se pacientů prý zatím dotknout nemělo.

Přesnou výši dluhů rychnovské nemocnice nezná zatím ani vedení kraje. Podle dostupných informací se celkový dluh nemocnice pohybuje kolem 30 milionů korun. „Nějaká čísla máme k dispozici, ale účetní uzávěrka roku 2002 bude v polovině února,“ doplnil Hajžman.

Bez dodávek léků se kvůli dluhům nedávno ocitly i nemocnice v Rokycanech, Valašském Meziříčí, Strakonicích, Kroměříži a Třebíči. Rokycanská nemocnice léky znovu dostává od konce prosince. Asociace velkodistributorů léčiv na podzim

vyčíslila dluhy tří desítek okresních nemocnic na 320 miliónů korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!