S Emmerovou si KSČM rozumí

Ve čtvrtek na jednání sněmovny, poslanci projednávali schválený program bod po bodu. Několikrát se při projevech mohlo zdát, že vládu podporují již nyní komunisté: to ve chvílích, kdy poslanci debatovali o zdravotnictví. Komunisté se totiž s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou v mnohém shodovali…

Praha – I když ve čtvrtek chyběl do hlasování o nedůvěře vládě jediný den, na jednání sněmovny to nebylo téměř poznat. Poslanci projednávali schválený program bod po bodu. A při interpelacích dokonce zpovídali ministry, kteří dnes již vůbec ve vládě nemusejí být.

Navíc několikrát se při projevech mohlo zdát, že vládu podporují již nyní komunisté: to ve chvílích, kdy poslanci debatovali o zdravotnictví. Komunisté se totiž s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou v mnohém shodovali.

„Ústředním mottem naší zdravotnické politiky je, že zdraví není zboží. Hlavním garantem zdravotní péče musí být stát. KSČM odmítá dále zvyšovat spoluúčast pacientů,“ říkala komunistická poslankyně Soňa Marková.

Stejnou vizi zdravotnictví má i Emmerová. Chce ponechat „státní“ zdravotnictví. „Já v něm prostě trh nechci,“ říkala například na prosincové tiskové konferenci.

„Obecně je mi většina navrhovaných kroků paní ministryně sympatická,“ pochvalovala si včera další z komunistických poslankyň Kateřina Konečná.

Emmerovou a komunisty spojuje především odpor k privatizování krajských nemocnic. „Je třeba přijmout zákon o síti zdravotnických zařízení a zákon o veřejnoprávních nemocnicích, kde bude zakotven neziskový statut nemocnic s daňovými výhodami a zákazem privatizace,“ podpořila vizi Emmerové Marková.

Když sněmovna napoprvé převod nemocnic zakázala, bylo to právě díky hlasům sociálních demokratů a komunistů.

Emmerová navíc včera naznačila, že by jí v budoucnu ani příliš nevadila vláda sociální demokracie s podporou KSČM.

„Nevidím důvod, proč něco rušit anebo to brát jako důvod k nějakému odstupování, když jde o podporu,“ řekla ČTK. Kdyby ale podle ní vláda s KSČM spolupracovala i v „principiálních věcech“, bylo by to už něco jiného.

Ani velmi podobné vize ministryně zdravotnictví a komunistů ale Emmerové nepomohly k tomu, aby poslanci schválili její zprávu o stavu českého zdravotnictví a termín předložení koncepce.

Vládním ani opozičním poslancům se nepodařilo schválit ani jedno ze tří navrhovaných usnesení. Komunisté se totiž i přes příznivá slova na adresu Emmerové během rozpravy při hlasování zdrželi.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!