Přejít na obsah

S Julínkem k nové ODS

zpět
4.6.2010
ods
zvětšitodsZdroj: www.ods.cz

ods | Zdroj: www.ods.cz

 

Hned po sečtení hlasů mnozí podlehli euforii, jakouže úžasnou změnu volby přinesly. Dá se ještě pochopit nadšení z vykroužkování různých stranických kariéristů těžících čistě ve svůj prospěch ze spojení politiky a byznysu.

Potěšit mohli někteří nově příchozí, snad opravdu slušní lidé bez ohledu na to, za kterou partaj se do Sněmovny dostali.

Popravdě i zde jde však o trochu přehnaný optimismus. Stačí si vzpomenout na sobotní akci pražských občanských demokratů ve Žlutých lázních, kde se jen několik hodin po vysypání uren sešli na „pařbě“ všichni, kdo v Praze něco znamenají - tedy byznysmeni blízcí ODS i ti s přesahem do jiných stran. Je to už dávno součástí politiky.

Zkusme však být ke stranám na chvíli vstřícní a zanechme spekulací o tom, kdo konkrétně ve skutečnosti tahá za nitky. Jaká bude reálná politika koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných? Vezměme jeden příklad, a to oblast zdravotnictví.

Stará topolánkovská ODS utržila největší porážku v krajských a senátních volbách v roce 2008. Hlavní důvod? Nikoli geniální Paroubek, ale poplatky ve zdravotnictví. A hlavní viník - tehdejší ministr Tomáš Julínek. I pravicoví zastánci plateb u lékaře, ba postupné privatizace zdravotnictví tehdy Julínkovi vyčítali, že je přinejmenším mediálně neschopný, protože nedokáže tu úžasnou věc prodat lidem. Nakonec ho premiér Topolánek z vlády propustil.

A co udělalo nynější vedení ODS (nikoli sám Nečas)? Jako hlavního vyjednavače pro zdravotnictví jmenovalo Julínka a s ním mimo jiné tehdejšího i současného náměstka Marka Šnajdra!

Přitom před volbami sama ODS otočila. Na rozdíl od Julínkových plánů odmítla převádět nemocnice na akciovky - což je první krok k faktické privatizaci. Také ze zdravotních pojišťoven se podle dosud platné koncepce ODS nemají stát akciovky, naopak má být zachován systém povinného veřejného zdravotního pojištění.

Kupodivu to teď - platí-li program ODS - bude obhajovat právě Julínek. Hlavní autor nového zdravotnického programu Boris Šťastný se tak nestačí divit, že se do vyjednávací skupiny vůbec nedostal.

Zdá se, že to Nečas vůbec nebude mít snadné při výběru adeptů své strany do vlády. Tak třeba při vší úctě k Davidu Vodrážkovi, z hlediska odbornosti by se nabízelo ministerstvo životního prostředí přepustit senátorovi za TOP 09 (dříve ODS) Bedřichu Moldanovi výměnou za resort, pro který má ODS lepšího kandidáta. Veřejnost by viděla, že rozhodují nejen koaliční počty, nýbrž i odbornost.

Budoucímu premiérovi moc záleží na image vlády a toto by mohla být ukázka. Půjde to však vůbec? Už proto, aby se udržel ve vedení strany, bude muset i „pan Čistý“ vnímat vlivné skupiny v ODS, které tvoří střední stupeň na škále volení zástupci lidu-zájmy strany-byznys. Čímž se kruh uzavírá. Někteří hráči z oné šedé zóny totiž žádné preferenční hlasy nepotřebují.


Klíčová slova

Autoři

Lukáš Bek, Právo

Komentovat článek: S Julínkem k nové ODS

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku S Julínkem k nové ODS

Komentáře

dalších 17 komentářů
Madoc Julínek's resurrection  | 5. 06. 2010 22:57

"Teď budou mít hoši ještě na krku tu zbytečnou miliardu za vakcíny proti prasečí chřipce spláchnuté do hajzlu - však jsem o tom tunelu tady před časem mluvili a přesně jsme si řekli, proč je to tunel a proč je prasečí chřipka jen mediální bublina." No to jste moc šikovní, chlapci a děvčata, co jste si to tady na webu všechno přesně řekli ....... a pak jste podrazili nohy všem, kdo se snažili proti tomu něco udělat.

halabala Julínek's resurrection  | 5. 06. 2010 22:48

S tou očistou to Nečas myslí smrtelně vážně :-)))) http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/strany/clanek.phtml?id=669688 Nečas chce čistou ODS. Bez kmotrů to ale nepůjde.

Radek Julínek's resurrection  | 5. 06. 2010 13:59

Šnajdr byl hlavně koněm na špinavou práci pro Topolánkovu kliku. Je členem mafie kolem "Katar" Němce, další skupiny "Místečáků v Praze" (Rafaj, Pecina, Liberda, Říman /byť ten patří ke slušným lidem/, atd.) a další bratrstvo se vytvořilo ve středních Čechách proti Bendlovi (Tluchoř, Šnajdr, v pozadí Tluchořův stále velmi vlivný tchán Luděk Rubáš). A samozřejmě ho ještě podporuje mělnická ODS (odtud pochází známý bývalý poslanec MOrava), i když to asi není klíčové. Šnajdr nakradl hodně. Opravdu hodně. Ale vlivní členové ODS si v poslední době stěžovali, že "pokladník" neodvádí, ale nechává si pro sebe. Navíc má Šnajdr punc zloděje a zamotal se do tolika průserů, které vyplavaly, že by bylo divné, že by "vyplavaly" jenom tak. Je možné, že Šnajdrovi jde někdo po krku. Takže bych si tipoval, že jeho pozice bude rychle slábnout, dokonce bych si tipnul, že ho partaj bude muset hodit přes palubu (nechat zavřít), pokud to s očistou myslí vážně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné