Přejít na obsah

S lékaři odejdou z nemocnic i pacienti

zpět
2.2.2011
lékařka, ordinace, praktik
zvětšitlékařka, ordinace, praktikZdroj: www.affinityhealth.org

lékařka, ordinace, praktik | Zdroj: www.affinityhealth.org

 

Pátek 11. února je nejzazší termín, v němž ředitelé krajských nemocnic z Vysočiny musí začít proces propouštění pacientů, pokud se nezmění situace s avízovaným masovým odchodem lékařů.

Zastupitelům kraje Vysočina to včera na řádném zasedání oznámil hejtman Jiří Běhounek.

Jen Pelhřimov odchody ustojí

V pondělí se očekává další jednání představitelů samosprávy s managementy nemocnic. Z těch je k 1. březnu připraveno stále odejít téměř 60 % lékařů.

Jedinou z pěti nemocnic v kraji Vysočina, která by dokázala poskytovat i po uvedeném datu péči v dosavadním rozsahu, je nemocnice v Pelhřimově.

V ostatních zařízeních by muselo dojít k omezení rozsahu péče či přímo k uzavření některých oddělení. Odcházející lékaři by si totiž museli mj. dovybírat dovolenou a vedení nemocnic musí připravit nový scénář i pro personál z ochromených provozů.

„Ředitelé musí zahájit technickou stránku kroku,“ upozornil hejtman, že bez ohledu na doufání všech, že se situaci podaří zdárně vyřešit, bude nutné „papírově“ i logisticky všechno připravit i pro případ, že dojde k nejhoršímu.

Jak Běhounek připomněl, největší starosti se očekávají v oblasti intenzívní péče o pacienty. Tu by v kapacitně omezeném rozsahu za daných podmínek poskytovala v rámci Vysočiny pouze pelhřimovská nemocnice.

U nemocnic v sousedních krajích se však předpokládají obdobné problémy, což mezikrajskou výpomoc limituje, a fakultní nemocnice oznámily, že jsou schopny garantovat pouze vysoce specializovanou péči v rozsahu, který poskytovaly doposud.

Opozice solidární

Vážnost situace byla znát i z přístupu jindy velmi ostré a nesmiřitelné opozice. Předsedové klubů ODS a KDU-ČSL, Miloš Vystrčil a Václav Kodet, vyslovili ČSSD podporu a vstřícnost při řešení a Miloš Vystrčil dokonce naznačil, že budou mít pochopení i pro finanční výdaje na zajištění zdravotní péče.

Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví nicméně poznamenal, že zajistit zdravotní péči v této situaci kraj vlastní silou nedokáže.

„Vedení kraje je v ofsajdu, trumfů má velmi málo. Jsem proto velmi povděčen přístupu opozice, která chápe, že není prostor pro animozity,“ uvedl hejtman Běhounek.


Autoři

Jana Pechová, Právo

Komentovat článek: S lékaři odejdou z nemocnic i pacienti

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku S lékaři odejdou z nemocnic i pacienti

Komentáře

1 komentář
BOB Lékaři odcházejí  | 3. 02. 2011 08:07

Už stějhujete pacienty?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné