Přejít na obsah

S nástrahami Rallye Rejvíz si nejlépe poradil tým z Chorvatska

zpět
31.5.2010
záchranka, sanitka, pohotovost
zvětšitzáchranka, sanitka, pohotovostZdroj: www.ambulanz-biel.ch

záchranka, sanitka, pohotovost | Zdroj: www.ambulanz-biel.ch

 

Mezinárodní soutěž záchranných služeb Rallye Rejvíz vyhrála posádka EMS Split z Chorvatska. Soutěžní klání, které se v uplynulých dnech konalo v Jeseníkách, mělo za úkol prověřit praktické schopnosti a zkušenosti záchranářů při řešení reálných situací.

V národní části soutěže byli nejúspěšnější zdravotníci z Olomouce a ze středních Čech. ČTK to řekl mluvčí závodu Jiří Pavlík.

Posádky sanitních vozů letos musely zasahovat například u fingované nehody se šesti zraněnými, ošetřit dvojici, kterou pokousal pes, nebo pomáhat při otravě oxidem uhelnatým. Nachystán pro ně byl i zákrok u nemocného krvácivou horečkou ebola.

„Další úkol byl zaměřený na zevrubné vyšetření pacienta a čekal je i zásah u havárie cisterny převážející chemikálie,“ popsal mluvčí soutěže. Úkoly, které vycházely z reálných situací, soutěžící posádky předem neznaly.

Druhou příčku v mezinárodní soutěži obsadili loňští vítězové - americký tým Flagler County Local 4337 z Floridy. Třetí se v ní umístila posádka maďarské letecké záchranné služby.

Národnímu závodu posádek bez lékaře letos v Jeseníkách dominoval tým středočeské záchranky z Jesenice. Prvenství ve druhé části národní soutěže, v kategorii posádek s lékařem, si odnesl tým s názvem Moravští nadšení záchranáři složený ze dvou olomouckých studentů medicíny a lékařky Fakultní nemocnice Olomouc. „Celou soutěž a účast v ní si hradili sami,“ doplnil Pavlík.

Letošního ročníku soutěže, která v Jeseníkách uskutečnila už po čtrnácté, se podle Pavlíka zúčastnilo 78 posádek záchranářů. Doplnilo je ještě deset týmů složených pouze z mediků.

Organizátoři totiž pro budoucí lékaře připravili samostatnou soutěž, která je měla připravit na situace, se kterými by se mohli ve své praxi setkat. Zvítězili v ní studenti 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze před svými kolegy z Olomouce a z Brna.

Posádky letos do Jeseníků dorazily z celkem 12 zemí, z Evropy, Asie i Ameriky. Nejdál to měli záchranáři z Japonska, kteří se účastnili i předchozích ročníků soutěže.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: S nástrahami Rallye Rejvíz si nejlépe poradil…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné