S nedostupností léků se setkalo 70 % Čechů. Za dostupné léky by si raději připlatili

S nedostupností léků se někdy setkalo 7 z 10 Čechů. Každý druhý z nich řešil tento problém opakovaně.

Výměnou za jistotu dostupných léků by si tak 80 % z nás za lék neváhalo připlatit a dvě třetiny Čechů by zároveň uvítaly větší nabídku generických léků. Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu, který realizovala agentura STEM pro s Českou asociací farmaceutických firem (ČAFF).

Téměř každý z nás se někdy dostal do situace, kdy byl nemocný a potřebný lék prostě nebyl k sehnání. Podle šetření agentury STEM mají s touto situací zkušenosti až 2/3 z nás. Kvůli širší nabídce léků by tak Češi dokonce neváhali sáhnout hlouběji do peněženky.

Výměnou za dostupnost jsou Češi ochotní více platit za léky

Říká se, že zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Tímto heslem se řídí až 80 % Čechů, kteří jsou ochotní si za dostupnost léčivých přípravků připlatit. Zatímco většina pacientů (62 %) je ochotná si připlatit 10 % z původní ceny, přibližně 20 % respondentů by neváhalo zaplatit až o 1/3 více.

ČAFF

V průměru by Češi byli ochotni u konkrétního léku zaplatit až o 50 Kč více, pokud by měli záruku, že bude lék v lékárně dostupný. Celých 16% dospělých v ČR by pak za záruku dostupnosti bylo ochotno zaplatit u konkrétního léku až o více než 100 Kč vyšší cenu. Ochota připlatit si za dostupnost léků stoupá s dosaženým vzděláním a mezi ženami je vyšší než u mužů.

Češi by uvítali větší nabídku generických léků

Z výzkumu vyplynulo, že pokud se dnes pacient dostane do situace, že v lékárně není jeho lék dostupný, musí zhruba v 70 % případů hledat lék v jiné lékárně nebo musí oslovit svého ošetřujícího lékaře, aby mu předepsal jiný lék. Ne vždy se však setkali s dostupnou generickou alternativou. V hlavním městě Praha by proto až 67 % obyvatel uvítalo větší nabídku generických léků.

Z hlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že z aktuálních zhruba 300 neodstupných léčivých přípravků v ČR nemá žádnou nebo právě jednu generickou alternativu celá čtvrtina: „Téměř každý čtvrtý lék, který chybí v českých lékárnách, lze nahradit jen obtížně, nebo rovnou vůbec. Právě větší nabídka levných generických léků se stejným účinkem je přitom nejvhodnějším dlouhodobým řešením současných výpadků léčiv,“ říká výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Důvodů nedostupnosti je více

Podle odborníků může nedostupnost léků v ČR způsobovat celá řada faktorů: “Mezi hlavní důvody patří reexporty, logistické problémy na straně dodavatelů nebo nutné inovace na straně výrobců. Díky neustálému a nepromyšlenému tlaku na pokles cen ze strany státu pochopitelně také klesá odvaha výrobců uvádět na trh nové léky, u nichž se cena ocitá na hranici ekonomické rentability,“ vysvětluje situaci výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl.
ČAFF

Podle Mátla představují právě generika šetrnou a účinnou alternativu většiny léků, které nejsou v lékárně k dostání. Dostatek generik v ČR nicméně ohrožuje příliš těsná regulace, která v současné době čítá až 17 různých opatření.

Ohodnoťte tento článek!