S nemocnicí pomůže úřednice

Hospodařením nemocnice v Hustopečích se bude dva dny v týdnu zabývat pracovnice úřadu. Jde o dočasné řešení. Bez omezení.

Jeho úkol zní: pokusit se o odvrácení propadající se hospodářské kondice nemocnice v Hustopečích. Primář interního oddělení Milan Poul převzal dočasné vedení zdravotnického zařízení patřícího pod město po odvolaném Petru Michnovi. Kromě výměny šéfa nastala v Hustopečích také další změna; ekonomický úsek nemocnice bude nově spadat pod městský úřad.

S Michnovým odchodem totiž ve vedení chybí i náměstek, který se o hospodaření staral. „Jako primář mám zkušenosti s vedením kolektivu, byť ne tak velkého. Co se týká ekonomiky, budu spolupracovat s ekonomy města,“ řekl včera Poul, který je zároveň opozičním zastupitelem za Nezávislé.

Převedeno do praxe. Dva dny v týdnu se bude zaměstnankyně úřadu věnovat zpracování potřebných dokumentů týkajících se ekonomického chodu nemocnice. Jde o dočasné řešení, které ale zatím není termínově ohraničené. „Do konce roku to takhle zůstane. Zařízení je natolik malé, že bychom to měli zvládnout. Mezitím si vše podchytíme interním auditem, jehož výsledky bychom měli brzy mít,“ uvedla starostka Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků).

Pomoc z kraje

Popsaný model řízení vyvolává rozpaky u lídra opoziční ODS Libora Sadílka. Domnívá se, že jde o způsob ojedinělý v celé republice. Bližší informace však získá až ve středu na mimořádném rozšířeném jednání rady, kam jsou pozvaní i zastupitelé. Na programu je jediný bod: změny v chodu městské nemocnice. „Účtování ve zdravotnictví není účtování, které by bylo totožné s tím na obci či městě. Jde o něco jiného. Celé je to minimálně zvláštní. Blíže to nemohu komentovat, protože dosud máme zprávy jen z médií,“ reagoval Sadílek.

Vpřípadě potřeby by měl se složitějšími úkony v nemocniční administrativě zástupcům města pomoci úředník z kraje. Jde tak o další sblížení s potenciálně novým provozovatelem, kterému Hustopečští chtějí nemocnici předat do správy. Krajští i městští představitelé se k dalšímu jednání sejdou za dva týdny. Mluvit nejspíš budou i o podmínkách převzetí, mezi nimiž jsou také stávající dluhy. To kraj před časem odmítl.

Jak dlouho bude v křesle šéfa sedět nově pověřený lékař Poul, je s otazníkem. Naopak jisté je, že Hustopečští v nejbližší době vypsání výběrového řízení na řádného ředitele neplánují. „Zatím necháme situaci takovou, jaká je. Změnit se to ale může už za pár týdnů,“ potvrdila starostka.

Ohodnoťte tento článek!