S novým rokem zdražily některé léky

S příchodem nového roku budou muset někteří nemocní sáhnout hlouběji do peněženek. Za léky nyní více doplatí například lidé s depresí, alergií, astmatem, vysokým krevním tlakem a revmatickými chorobami. Uvedl to prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba…

Více zaplatí i pacienti s vysokou hladinou cholesterolu a nemocnou prostatou. Stouply rovněž doplatky za léky na prokrvení.

Podle nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví byly u řady léků plošně sníženy úhrady od zdravotních pojišťoven, vysvětlil.

Snížení se podle Chudoby v sortimentu lékárny týká 500 až 600 položek, nejčastěji lidé za lék doplatí více o 30 až 50 korun.

Vyhláškou byla nově zrušena úhrada léků, které se připravují individuálně v lékárnách, pacienti to pocítí zejména u léků na bolesti a u sirupů a vodiček na odkašlávání pro malé děti.

Loni dosáhly výdaje zdravotních pojišťoven za léky na recept 33 miliard, to je přibližně pětina jejich rozpočtu.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží výdaje omezit, proto obvykle stanoví úhrady z pojištění nižší, než je maximální cena léku. Chce tak donutit firmy ke snížení ceny, aby se vešly do úhrady a udržely se na trhu.

Většinou firmy opravdu šly s cenou dolů, tentokrát už ale nechtějí. Dosud jen několik firem naznačilo, že je sníží.

Podle Chudoby by politici měli rozhodnout, kde je únosná hranice spoluúčasti na léky, a zohlednit sociálně slabé.

Ze 180 miliard, které zdravotnictví za rok spotřebuje, platí pacienti hotově osm procent. Ve stejné výši je i „spoluúčast“, pokud si člověk lék koupí sám ve volném prodeji. Celkově tedy dávají lidé z vlastní kapsy na léky až 16 procent.

Podle Václava Šebora z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví se sníží úhrady od pojišťoven jen v případech, kdy v dané skupině léků je alespoň jeden, který pojišťovny hradí plně. Jako příklad uvedl léky k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, antibiotik, antidepresiv a antipsychotik.

Problémy se zvýšením doplatků pacientů řešila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová už v září. Tehdy podepsala lékovou vyhlášku a za tři dny její platnost pozastavila. Vysvětlila to tím, že by stouply doplatky na léky na vysoký tlak, cholesterol, cukrovku, depresi či alergii.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!