S novým šéfem KKN vzrůstají obavy z privatizace

mikrofon, média, rozhovor

Dosavadní působení nového šéfa karlovarské nemocnice vyvolává mnoho otázek a spekulací. Horák, spojený s finanční skupinou PPF, je pro mnohé symbolem soukromého zdravotnictví. „Nechci předjímat, ale plán privatizace v tom prostě cítím a jistě nejen já,“ komentoval nového ředitele pro Zdraví.Euro.cz předseda LOK karlovarské nemocnice Petr Igaz.

Do čela KKN byl jmenován Zdeněk Horák. Souhlasíte s tímto výběrem?

Pana doktora osobně neznám, pochází z úplně jiného kraje, ale dle zpráv přístupných na internetu se dozvíte, že vedl nemocnice spravované společností Agel a nyní pracuje pro společnost, která má vazby, nebo je vlastněna finanční skupinou PPF. Skutečně nechci předjímat, ale plán privatizace, nebo dlouhodobého pronájmu, nebo nazvěme to jakkoliv, prostě plán předání zdravotnictví do soukromých rukou v tom prostě cítím a jistě nejen já. Toto bych však nepřičítal za vinu nastávajícímu řediteli, je to spíše věcí priority politické reprezentace. Z mého hlediska bych chtěl jenom říci, že při privatizaci všech nemocnic v kraji se mění povaha poskytování zdravotnické péče ze služby daňovým poplatníkům na byznys.

Vadí Vám, že neproběhlo výběrové řízení, ale byl jmenován?

K odpovědi na tuto otázku se necítím být plně kompetentní hlavně pro neznalost procesu výběrových řízení.

Jak pokračuje vyjednávání o kolektivních smlouvách? Proč zatím nedošlo k dohodě?

Představitelé vedení dosud nepřipravili konkrétní znění kolektivní smlouvy, tudíž nebylo žádné konkrétní znění smlouvy předloženo k jednání. Diskutovaly se pouze konkrétní způsoby, jak zhmotnit slib o zachování odměňování v úrovni z minulého roku, to znamená, že od slibu ke konkrétním krokům jsme se za měsíc nepřiblížili ani o píď.

Změnily se nějakým způsobem vaše požadavky? Co přesně vyžadujete?

Podmínky Lékařského odborového klubu Karlovy Vary jsou pořád stejné. Zavedení 16-ti třídní tabulky do odměňování jako naprosté minimum, pokud vedení kraje míní vážně prohlášení o zachování kvality péče v celém kraji. Navíc je to rovněž slib z kolektivního vyjednávání v minulém roce 2009. Práci v nemocnici totiž musí někdo udělat a pokud zdravotníci budou pomalu opouštět nemocnice kvůli lepším podmínkám v ambulantním sektoru jak tomu doposud je, tak reprezentace kraje své sliby asi nemíní vážně.

Ohodnoťte tento článek!