Přejít na obsah

Šabatová: Důchod se platí již od vzniku invalidity

zpět
23.11.2015
sestra, lékařka, pacientka
zvětšitsestra, lékařka, pacientkaZdroj: Shutterstock

sestra, lékařka, pacientka | Zdroj: Shutterstock

 

Invalidita nevzniká po právní stránce okamžikem, kdy posudkový lékař uzná pacienta kvůli jeho zdravotním potížím za trvale práce neschopného. Za tento termín je nutné považovat vznik onemocnění nebo zranění, jež způsobilo tuto invaliditu.

Pokud lékař termín stanoví špatně, občan může léta dostávat nízký invalidní důchod. ČTK to sdělila ombudsmanka Anna Šabatová. Zastala se muže z Vysočiny, jemuž byl kvůli této chybě vyplácen nízký invalidní důchod deset let.

Podle Šabatové stačí nedůslednost posudkového lékaře, a člověk, jehož uzná invalidním, se pak může dostat do finančních potíží. Například v případu z Vysočiny šlo o muže, jenž byl v roce 2005 uznán invalidním a byla mu vyplácena měsíční sociální dávka ve výši 5000 korun. Měl ale nárok na vyšší.

Teprve po letech se obrátil na ombudsmanku a domohl se toho, aby byl termín vzniku invalidity upraven. Nešlo o rok 2005, kdy byl muž uznán invalidním, ale o rok 2003, kdy jeho potíže vznikly. Jeho sociální dávky pak byly znovu vypočítány.

Zjistilo se přitom, že má nárok na 8500 korun měsíčně. Byl mu totiž přiznán důchod určený pro mladé invalidy a invalidy z mládí. Pro muže to znamenalo významný finanční posun.

Česká správa sociálního zabezpečení už muži částečně proplatila peníze, které měl v minulosti dostat. Neuhradila mu ale vše. Proto se Šabatová obrátila na vedení ministerstva práce a sociálních věcí se žádostí o nápravu.

Posudkový lékař je podle zákona povinen zjistit u každého pacienta přesně a úplně stav věci a za tím účelem si má opatřit potřebné podklady. Musí tedy zkontrolovat správnost a úplnost zdravotnické dokumentace, vycházet z lékařských zpráv a posudků vypracovaných odbornými lékaři, přihlédnout k výsledkům vlastního vyšetření a vše shrnout do nálezu, který musí být úplný a přesvědčivý, uvedla Šabatová. Zdůraznila, že s podobnými stížnostmi se na ni lidé obracejí poměrně často.


Autoři

ČTK

Související články

17.7. Nejdůležitější je vůle žít Nejdůležitější je vůle žít
1 příspěvků

Komentovat článek: Šabatová: Důchod se platí již od vzniku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Šabatová: Důchod se platí již od vzniku…

Komentáře

1 komentář
Marcela Duchod  | 24. 11. 2015 22:29

Dobrý den mě by zajímalo jak je možný že člověk po operací rakoviny carcinom recta stomik kterého nevemou do práce může brát 5600. důchod.Je to smutné protože nemůže moc mezi lidí poněvadž má jisté problémy a menší sebevědomí.Děkuji za odpověď. Marcela

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné