Salmonelózou onemocnělo téměř čtyřicet lidí

S podezřením na onemocnění salmonelózou muselo být o uplynulém víkendu hospitalizováno na infekčním oddělení Okresní nemocnice ve Vsetíně sedmatřicet převážně starších občanů… Jak řekla vedoucí centra epidemiologie Krajské hygienické stanice Ludmila Brachtlová, o epidemii se zatím nejedná…

Vsetín/Zlín – S podezřením na onemocnění salmonelózou muselo být o uplynulém víkendu hospitalizováno na infekčním oddělení Okresní nemocnice ve Vsetíně sedmatřicet převážně starších občanů. Ti se podle lékařů a hygieniků zřejmě nakazili čtvrtečním obědem připraveným v restauraci Kohútek ve vsetínském sídlišti Rybníky. Lékaři nevylučují, že salmonelou onemocní další lidé.

„Choroba již byla ve třech případech potvrzena. Další výsledky budeme znát během úterý. Dá se ale předpokládat, že pozitivních vzorků bude podstatně větší množství,“ vyjádřila se včera odpoledne ředitelka Okresní hygienické stanice ve Vsetíně Marta Orolinová.

Zdroj nákazy není zatím znám. Vsetínští hygienici nevylučují, že strava mohla být nakažena některým z pracovníků restaurace, který je bacilonosičem. Vyloučit pak podle nich nelze ani některou ze surovin, která zejména v horkém počasí, jež v minulých dnech ve Vsetíně panovalo, snadno podléhá znehodnocení.

Stovky případů onemocnění salmonelózou evidují od začátku letošního roku i zlínští hygienici. Jak řekla vedoucí centra epidemiologie Krajské hygienické stanice Ludmila Brachtlová, o epidemii se zatím nejedná. „Loni jsme zaznamenali jen mírnou epidemii, letos je to zatím v pořádku,“ poznamenala Brachtlová.

Dodala, že ačkoliv se salmonelóza projevuje celoročně, její výskyt narůstá obzvláště v době zahradních opékání a domácích táboráků. „Spousta lidí si myslí, že salmonelózu způsobuje zejména požití zmrzliny. To je omyl. Nejvíce lidí ji získá, když nedostatečně propečou špekáčky nebo špatně ugrilují maso,“ vysvětlila Brachtlová.

(djp, ira), Zlínský a moravský den, 7.8.2001

Ohodnoťte tento článek!