Samoobsluha s léky Rathovi nevyšla

Pro léky do samoobsluhy? Nebo si je objednat telefonem až do domu jako pizzu? Ode dneška to měla všem umožňovat vyhláška ministra zdravotnictví Davida Ratha. Jenže experti ze Státního ústavu kontroly léčiv (SÚKL) to vidí jinak: léky jsou zákony stále pevně svázané s lékárnami…

A pouze tam je mohou mít samoobslužně na regálech, jinde ne.

„Od náměstka přes legislativu mám zprávu, že moje vyhláška tento prodej v regálech umožňuje, a to i mimo lékárny,“ říkal ještě včera Rath. Na zprávy ze SÚKL pohlíží nedůvěřivě. „No, pokud by se ukázalo, že ta věc je omezená, budeme na ní ještě pracovat. Je to totiž cesta správným směrem,“ dodává ministr s tím, že tento boj vzdát nechce.

Upozorňuje, že by to umožnilo vyzvednout si účinný lék 24 hodin denně. „Když člověka v devět večer rozbolí zub, bude si moci zajet k benzince pro něco proti bolesti a ne čekat až do rána na otevření lékárny,“ uvádí příklad. „Banality by si podle mě měli lidé řešit sami.“

Léky bez receptu si nejspíš na cestu do regálů běžných obchodů budou muset ještě počkat. Samoobslužný prodej všech léků bez receptu přitom není povolen v žádné zemi EU. Zatím se mohou mimo tuzemské lékárny prodávat pouze tzv. vyhrazené léky – vitaminy, léčivé čaje, černé uhlí, náplasti. Ale to jen na určitých místech: v hotelových recepcích nebo na benzinkách.

„V současné době SÚKL eviduje 159 prodejců vyhrazených léčiv,“ říká Kristýna Bukovanová ze SÚKL. Lékárníci prodej léků na regálech samoobsluh tolerovat nehodlají.

„Jestliže si někteří obchodníci dovolí dát do regálu i jiné než vybrané léky, tak samozřejmě požádáme SÚKL, aby zakročil,“ říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Podle něj je Rathova vyhláška jen naschvál, který ničemu neposlouží.

Ještě více mu vadí druhá Rathova vyhláška, která umožňuje růst výdejen léků. „Je to ukvapené a nedomyšlené,“ říká Chudoba.

Rath míní: „Lékárníci se bojí se konkurence. Když ovšem rozbijeme jejich monopol, budou léky levnější.“ Chudoba již dříve kvůli chystaným výdejnám hovořil o možné žalobě na stát, kterou by podali s Asociací provozovatelů lékáren.

Střední Čechy

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Mgr.Jiří Procházka

Tak to by mě fakt zajímalo, co to tam ten Rath má za náměstka pro legislativu, když není schopen zařídit takovou právní banalitu, jako uvolnění léků mimo lékárnu. Zjevně opravdu schopný člověk. Stejně jako pan šéf 🙂

Samoobsluha s léky Rathovi nevyšla
Ohodnoťte tento článek!