Sanitářka se zranila o jehlu. Vysoudila sto tisíc korun

injekce, jehla, inzulínka

Za týden plný strachu, kdy sanitářka Pardubické krajské nemocnice nevěděla, zda se nešťastnou náhodou nenakazila smrtelnou chorobou, má pardubická nemocnice ženě zaplatit sto tisíc korun. Včera o tom rozhodl pardubický okresní soud.

Osmého března loňského roku byl na sále očního oddělení pardubické nemocnice operován pacient, u něhož bylo podezření na onemocnění HIV.

Chirurgický tým při něm do pytle na běžný odpad zcela nesprávně vyhodil použitou injekční stříkačku. Otu se při vyndávání z koše poranila sanitářka, která na sále uklízela. Jehla při vyndávání pytle s odpadem pronikla igelitem a ženu píchla do břicha.

Pacient měl asi HIV

Špatná zpráva přišla o den později, kdy se navíc zraněná od vrchní sestry dozvěděla o možném onemocnění operovaného pacienta.

„Jako by na mě spadla černá opona. Byla jsem úplně paralyzována a nemohla nic dělat,“ řekla včera u soudu žena, která loni okamžitě podstoupila vyšetření v královéhradecké fakultní nemocnici a zároveň jí byla poskytnuta i preventivní léčba přípravkem Combivir.

Tato léčba mohla být naštěstí za týden ukončena. Po serii testů zraněné ženy i operovaného pacienta bylo totiž zjištěno, že ani jeden z nich není touto smrtelně nebezpečnou chorobou infikován.

Chyba za sto tisíc

Ačkoliv případ dopadl dobře, pardubická nemocnice má za tuto chybu platit.
„V uvedené době žila žalobkyně i celá její rodina v přesvědčení, že je přímo ohrožena možnou nákazou virem HIV.

Důsledky tohoto vážného onemocnění jsou obecně známé,“ konstatovala obžaloba s tím, že sdělená informace vyvolala u ženy silnou stresovou reakci, v jejímž důsledku nebyla schopná dál vykonávat své zaměstnání, ale ani běžné domácí práce.

Vypjatý nervový stav se promítl také do jejího chování vůči ostatním členům domácnosti. Vzniklou situaci proto považuje za zřetelný a podstatný zásah do jejího práva na zdraví. V daném případě zejména na zdraví psychické.

„Ačkoliv utrpěné zranění bylo klasifikováno jako pracovní úraz, za které bylo vyplaceno bolestné ve výši 4242 korun, má žena zato, že při plnění pracovních povinností došlo bez jejího přičinění ke zranění, jehož následky citelně zasáhly do jejího života i rodinných vazeb,“ argumentovala dále obžaloba.

Bez omluvy

Ženě se navíc za způsobená trauma vedení nemocnice ani neomluvilo. Omluvy se dočkala jen od vedení očního oddělení, kde k nepříjemné události došlo. Pardubická nemocnice sanitářce nabídla pouze mimosoudní vyrovnání ve výši dvacet tisíc korun.
Včerejší rozsudek není pravomocný.

Ohodnoťte tento článek!