Sanitka jako taxi: pacienti se od příštího roku nedoplatí

Titulní obrázek

Podle provozovatelů dopravních zdravotních služeb se tím stane tato služba pro tisíce nemocných nedostupná. „To je strašné, naše zdravotnictví je čím dál horší. Opět další špatná zpráva pro důchodce, kteří mají nízkou penzi a žijí sami. Když si představím, jak daleko je z Havlíčkova Brodu k nám, nevím, jestli bych si mohla sanitku dovolit…

Za odvoz sanitkou budou někteří pacienti od ledna platit jako za taxík.

To mohli rozhodnout jedině v Praze lidé, kterým se o příjmech obyčejných důchodců na Vysočině ani nezdá,“ povzdechne si důchodkyně Anežka Černá z Chotěboře nad zprávou, že by si od ledna nového roku měla za přepravu sanitkou z havlíčkobrodské nemocnice platit stejně jako za taxík. Nebo si zavolat taxikáře skutečného, když nedokáže sama dojít na vlak nebo autobus.

Návrh tohoto zákona připravil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

„Vozit taxíkem pacienty, kteří by potřebovali dopravu sanitkou, je nesmysl,“ konstatuje Václav Moravec z havlíčkobrodské firmy Baukomplex, která provozuje dopravní zdravotní službu.

Jejich 60 sanitek přepravovalo před patnácti lety asi šest tisíc pacientů měsíčně. Dnes je to podle Moravce zhruba polovina a všechno jsou to nemocní, kteří sanitku opravdu potřebují.

Václav Moravec patří k těm provozovatelům dopravní zdravotní služby, které rozčílil návrh ministerstva zdravotnictví o zdravotních službách.

Ten by měl pacienty nutit, aby si od ledna příštího roku přepravu sanitkou hradili vesměs z vlastní kapsy.

Podle Moravce je zákon nedomyšlený a navíc nemocné poškozuje.

„Pro tisíce pacientů se stanou zdravotní služby nedostupné,“ myslí si Moravec. „Nebudou mít peníze na to, aby si hradili náklady na sanitní vůz v plné výši bez doplatku ze zdravotního pojištění. Pro další bude doprava za ošetřením nebo cesta z nemocnice domů utrpením. Rodina bude převážet nemocného asi běžným automobilem, kam se nevejdou nosítka nebo speciální křeslo. To, že z nemocnice jsou propuštěni zdraví lidé, kteří si mohou bez problémů dojít na autobus, je mýtus,“ vysvětluje Moravec.

Napsali ministrovi Julínkovi dopis

Navíc pacient, který bude při cestě z nemocnice potřebovat pomoc v podobě jiné osoby, která by jej třeba podpírala při chůzi do schodů, to sotva může čekat od taxikáře. Stejně tak těžko taxikář strpí ve voze pacienta, který po chemoterapii několikrát cestou zvrací.

Václav Moravec společně s dalšími provozovateli dopravních zdravotních služeb napsali protestní dopis ministru zdravotnictví Julínkovi a vyjádřili v něm svoje připomínky k chystanému návrhu zákona.

„Nedostali jsme žádnou odpověď, ministerstvo mlčí. Proto se Asociace nestátních dopravních zdravotnických služeb České republiky rozhodla, že o státním svátku v neděli 28. září uspořádá demonstrativní jízdu Prahou,“ informuje dále ředitel Moravec.

Jak připomíná, nejde o dopravní zdravotní služby jako takové, a jejich zisky. Jde o skutečnost, že ministerstvo přenáší náklady na zdravotní služby na pacienty a jejich rodiny, které budou už tak zatíženy pacientovou nemocí, dlouhodobou pracovní neschopností, výdaji za pobyt v nemocnici a léky.

Tím se péče o nemocné vrátí někam do 20. let minulého století. Podle Moravce je nesmyslné i stanovisko ministerstva, že zákon zná dopravní zdravotní službu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, za podmínek, že pacienta bude doprovázet zdravotnický záchranář, lékař nebo zdravotní sestra.

„Záchranáři u dopravní zdravotní služby nepracují, záchranky samy nemají dostatek personálu, pacienta z nemocnice doprovázet nemohou. Stejně je to u lékařů a sester v nemocnici, takže sanitkou by nemohl jezdit prakticky nikdo,“ dodává ředitel Moravec.

Paradoxy nového zákona

Například diabetik na vzdálenost 10 kilometrů zaplatí minimálně 190 korun za cestu do nemocnice, dalších 190 zpátky. Pokud bude muset na odborný převaz na chirurgii jednou týdně, zaplatí 1520 korun za měsíc. Rodina dítěte s leukémii, které jezdí dvakrát měsíčně do specializovaného centra v Praze by měsíčně podle tarifu zaplatila až 27 tisíc korun. Paradoxně přeprava zemřelého na pitvu je nadále odbornou zdravotní službou a je hrazena zdravotní pojišťovnou. Přeprava nemocného s rakovinou po ozařování ale odborná zdravotní služba není.

Zdroj – Asociace nestátních dopravních zdravotnických služeb ČR, Václav Moravec

Štěpánka Saadouni, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!