Saská lékařská komora má zájem o české lékaře

Čeští lékaři by mohli mít šanci se po vstupu do Evropské unie uplatit v německé spolkové zemi Sasko. Po jednání se saským ministrem pro evropské záležitosti Stanislawem Tillichem to uvedl náměstek českého ministra zahraničí Jan Kohout…

Praha –

O této možnosti hovořila již loni saská ministryně sociálních věcí, podle níž by lékaři z nových členských zemí mohli nahradit odborníky, kteří z východní části Německa odcházejí za lepším živobytím do západní části země.

Také saská lékařská komora se již vyslovila pro získání lékařů v Česku a Polsku. Vidí v tom možnost, jak rychle pomoci přetíženým německým lékařům v této spolkové zemi. Například v Krušných horách praktičtí lékaři na svých ordinacích vyvěšovali sdělení, že žádné další pacienty do péče nepřijímají. Kritická byla situace i v mnohých východoněmeckých nemocnicích.

Možný odliv českých lékařů se ale asi nebude zamlouvat českým nemocnicím. Česká lékařská komora již v lednu uvedla, že práci nemocnic ohrožuje nedostatek kvalifikovaných lékařů. Chod některých je možný jen díky masivnímu přílivu lékařů ze Slovenska, uvedla komora. Přesto je podle statistik ČR s počtem 373 lékařů na 100 000 obyvatel na jednom z předních míst v Evropě.

Průměrný hrubý měsíční příjem českého lékaře v nemocnici loni převyšoval 33 000 korun, což byl více než dvojnásobek průměrné mzdy v ČR. Značný podíl na tomto údaji má velké množství přesčasové práce. V Německu by si mohli vydělat více, neboť jen průměrná čistá měsíční mzda nyní v této zemi činí kolem 1400 eur

(asi 43 000 korun). Příjem lékařů je však vyšší než průměr ČR.

Českobudějovické listy, 12.09.2003

Ohodnoťte tento článek!