Sázka na nemocnice byla pro ČSSD nejhorší volba

Sociální demokracii se nepodařilo přitáhnout voliče ani na kampaň proti privatizaci nemocnic. „Byla chyba, že jsme do kampaně zvolili resort, ve kterém máme nejvíc problémů,“ připustil jeden z poradců premiéra Stanislava Grosse…

ČSSD přitom svou zdravotnickou kampaň protáhla až do pátečního dopoledne.

Před desátou hodinou prosadila ve sněmovně zákon o hluku, do něhož sociálně demokratický poslanec Jaroslav Krákora prosadil větu, která krajům zakazuje převádět nemocnice na obchodní společnosti.

Podle názoru sociálních demokratů je takový krok nutný, aby znemožnil prodej nemocnic soukromníkům, kteří by je mohli vytunelovat.

Dohoda s komunisty

Debata o novele ukazuje razanci, s jakou chtěli sociální demokraté prosadit svou. Od návrhu se distancovaly menší vládní strany. „Ten zákon je legislativní zmetek a kraje k ničemu nezavazuje,“ odsoudil normu předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Většina lidovců pak hlasovala proti.

Za klub US-DEU prohlásil jeho předseda Vlastimil Ostrý: „Tak závažná problematika se nemá řešit pozměňovacím návrhem k úplně jinému návrhu zákona, proto hlasovat nebudeme.“ Obě strany chtějí status nemocnic řešit až po 15. listopadu, kdy ministryně zdravotnictví předloží návrh reformy.

Sociální demokraty odpor koaličních partnerů nezastavil a poprvé od roku 1990 odhlasovali důležitý zákon ve spolupráci s komunisty. Toho využil předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý, který na ČSSD zaútočil tvrzením: „Toto hlasování má symbolickou hodnotu.“

Podle Tlustého hodlá Grossova vláda s podporou komunistů obrátit trendy, které Česko nastoupilo po roce 1989. ODS dodala, že zákon nepřípustně zasahuje proti pravomocím krajské samosprávy, a slíbila, že si bude stěžovat u Ústavního soudu.

Již předtím způsobila zdravotnické ofenzíva rozkol ve zdravotnické veřejnosti.

Lékaři proti lékařům

Krákorovu novelu zákona o hluku uvítaly Lékařský odborový klub a Česká lékařská komora. Prezident komory David Rath zároveň začal se sociálními demokraty psát zákon o neziskových nemocnicích, které by měly vznikat namísto akciových společností. V nich by udržel významný vliv stát.

Ostatní lékaři začali proti iniciativám ČSSD protestovat. Reagovali tak na únik návrhu zdravotnické reformy, který připravovali spolupracovníci ministryně Milady Emmerové v Lidovém domě.

Reformní plán zestátnit soukromé nemocnice a ordinace po zveřejnění odmítla ministryně i premiér, přesto před tímto nebezpečím varovala Koalice ambulantních lékařů.

Někteří její členové začali ještě před volbami vyvěšovat v čekárnách plakáty s nápisem „Ne znárodňování a návratu ke státnímu socialistickému zdravotnictví“.

Podobně reagovalo Sdružení praktických lékařů a Česká stomatologická komora. Stomatologové oznámili, že budou pacientům osvětlovat současnou situaci, kterou hodnotí jako plíživé zestátňování.

Rathovu spolupráci s ministryní Emmerovou odsoudila jeho zástupkyně Helena Fousková.

Vyzvala ho, ať odstoupí z funkce. Převod nemocnic na akciové společnosti hájili proti ČSSD minulý týden vedle hejtmanů také jejich ředitelé.

Zdravotnictví po volbách

Spor nad nemocnicemi nekončí. Krákorovu novelu může vrátit sněmovně Senát i prezident, návrh zákona o neziskových nemocnicích teprve projedná vláda.

Debata může skončit u Ústavního soudu. Vyjasnit osud nemocnic do voleb spíše umožní dohoda mezi vládou a krajskými hejtmany.

Vláda zřejmě bude o osudu nemocnic jednat. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) připustil v debatě na ČT, že pravomoci krajů je nutné respektovat.

Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!