Přejít na obsah

Sbohem, nemocniční andílci!

zpět
24.7.2010
nemocnie, chodba
zvětšitnemocnie, chodbaZdroj: www.clarencesmithflooring.co.uk

nemocnie, chodba | Zdroj: www.clarencesmithflooring.co.uk

 

Je dost možné, že neetickým oblekům pro těžce nemocné již brzy odzvoní. Pacienti v mladoboleslavské nemocnici již zkoušejí nový revoluční oblek pro těžce nemocné.

Postarali se o to na Katedře oděvnictví Fakulty textilní na Technické univerzitě v Liberci. Nový oblek je již přihlášen jako český a evropský patent.

Oblek má dva díly: kalhoty a halenu

„Dvoudílný oblek se skládá z kalhot a haleny. Oba díly jsou po stranách rozepínatelné a oddělitelné, takže se lékaři k nemocnému dostanou ze všech stran,“ popsal vynález vedoucí Katedry oděvnictví Antonín Havelka.

Snadná údržba i přijatelná cena

Při zašpinění obleku navíc stačí vyměnit jen špinavou část. Je otázkou chvíle připnout k obleku pomocí suchého zipu novou, čistou. Nové části lze připnout více různými způsoby. „Pro nový oblek už máme i zájemce o výrobu,“ řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. „I cenově je výhodnější než staré obleky, cena by neměla překročit sto padesát korun,“ dodala. Autoři obleku nyní vyhodnocují připomínky lékařů a pacientů. „Konstrukci řešíme tak, aby byla pacientovi co nejpříjemnější. Brali jsme v potaz i nebezpečí proleženin, nemá nový oblek nikde žádný šev, který by pacienta tlačil. Jako materiál jsme použili čistou bavlnu,“ přiblížil Antonín Havelka. Jenom u čisté bavlny ale univerzita možná nezůstane. Vyzkoušet chce i oblek ze speciální tkaniny s antibakteriální úpravou na bázi stříbra.

Oblek pro těžce nemocné stručně

- materiálem je čistá bavlna - kalhoty i blůzu lze rozdělit na dvě části, což usnadňuje lékaři přístup k pacientovi - jeden oblek by měl stát kolem sto padesáti korun


Autoři

Matyáš Taller, Regionální deník

Komentovat článek: Sbohem, nemocniční andílci!

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sbohem, nemocniční andílci!

Komentáře

dalších 5 komentářů
Arztin Žasnu  | 25. 07. 2010 09:13

Neexistují mnohem důležitejší věci, které se musejí řešit???

Jiří Schnapka MUDr Empír  | 24. 07. 2010 22:34

Ano, inovace jsou nezbytné. Nezbytné je i myšlení. A tak mi řekněte : Kdo myslel na tak "důležitou" věc ?? ..Kolik to bude stát ?? a nemá-li zdavotnictví podstatně důležitější věci k placení !!?.. -Jo, ani já bych nechtěl ležet na oddělení nahý.. :-)

dotaz Empír-lepší toga  | 24. 07. 2010 12:39

ono zakrýt se dá i ovinutím postěradlem,jen musí být to prostradlo poskytnuto, v antice to tak nsili i nobl panové

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné