Přejít na obsah

Schlanger: Reforma revizního a posudkového lékařství je nutná

zpět
30.9.2010
Jiří Schlanger
zvětšitJiří SchlangerZdroj: MZ ČR

Jiří Schlanger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministerstvo zdravotnictví plánuje v druhé půli svého volebního období rozsáhlé diskuse o reformě revizního a posudkového lékařství. Podle prvního náměstka ministerstva Jiřího Schlangera je současný systém poměrně nevyhovující.

Revizní a posudkoví lékaři mají často podle Schlangera jen všeobecné vzdělání a nemohou tak konkurovat specialistům a jejich posudkům. „Otázkou je, zda má vůbec takový systém v této podobě smysl,“ uvedl Schlanger na semináři „Kam mizí peníze aneb Kdy se u nás sloučí zdravotní a sociální systém“, který pořádal Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

V rámci diskuse o tom, proč je u nás zdravotní a sociální systém rozdělen, se náměstek zabýval několika oblastmi, na které se chce ministerstvo v budoucnu zaměřit. A jedním z těchto bodů je právě vytvoření nového systému revizního a posudkového lékařství.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí již nějakou dobu uvažují o tom, jak zlepšit stávající práci ve stávající struktuře, my doporučujeme nový systém,“ dodal Schlanger.

Kdo bude vyplácet nemocenskou?

Dalším bodem, který rozhodne, zda bude sociální a zdravotní pojištění propojeno, je debata nad tím, kdo bude proplácet nemocenské dávky. Zda to bude, jako dosud, česká správa sociálního zabezpečení, nebo například zdravotní pojišťovny, které mají lepší přístup k informacím a tím pádem mohou lépe regulovat.

Další oblastí, které se bude ministerstvo za nějakou dobu věnovat je oddělení invalidního důchodu z rozpočtu důchodu starobního.

„Toto propojení je nesmyslné, invalidní důchod je prostě prodloužená nemocenská a právě na invalidním důchodu vyplácíme zhruba 60 miliard korun, což nám celkově vytváří deficit důchodového systému. Musíme studovat, jak tuto problematiku oddělovat, zda věcně či administrativně,“ dodal Schlanger.

Doplnil, že Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR již nyní studuje propojení úrazového a invalidního pojištění.


Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

15.2. Ministerstvo přezkoumá standardy posudkových lékařů Ministerstvo přezkoumá standardy posudkových lékařů
8 příspěvků

Komentovat článek: Schlanger: Reforma revizního a posudkového…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Schlanger: Reforma revizního a posudkového…

Komentáře

dalších 12 komentářů
babka reforma v hlavě  | 1. 10. 2010 12:48

Každý pacient je zainteresován na svém zdraví.Nikdo nechce být jako bolavá nachcípaná muška,ale zdravý .silný a krásný.To jsou jen výjimky-sebevrazi,simulanti a tak.

člověk reforma v hlavě  | 30. 09. 2010 22:43

ZP by měli být zainteresováni na tom aby si lidé uchovali zdraví a práceschopnost. A co samotní lidé, a prostředí ve kterém žijí a spoluutvářejí ? Možnost volby se léčit. ZP zejména regulují, řídí se úředním propočtem,přerozdělováním na určitý vzorek nemocí, . A pokuď regulují tak taky mnohdy neuzdravují, a nefinancují systém , který reaguje na potřeby nemocných , být léčeni. A když jsou lidé dlouhodobě nemocní, tak se kruh uzavírá, přebírá to sociální systém.

dotaz Souhlasím  | 30. 09. 2010 19:25

Ano,s tím souhlasím,že ZP by měly být zainteresovány na tom,aby si lidé uchovali zdraví a vrátili se do prácepo léčbě.Ale to by stačilo spoluúčastí- zdravotním příplatkem k sociálnímu důchodu.Tím by se dosáhlo i slušnějšího příjmu pro nemocné,protože dlouhodobě z nemocenské asi nikdo nevyžije.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné