Schlanger: sníží-li platy, půjdeme do stávky

Titulní obrázek

Odbory ve čtvrtek vystoupily s ostrou kritikou neprovázanosti zákona o neziskových nemocnicích a Zákoníku práce, který by od nového roku mohl vést ke snížení platu zdravotníků. Kdyby k tomu mělo dojít, půjdou i do stávky. „Pokud nedojde ke změně zákonů, budou od ledna zaměstnanci budoucích neziskových nemocnic odměňováni podle zákona o mzdě…

Tedy smluvními platy. To znamená, že zaručená část jejich příjmů klesne o 6000 korun, reálná u lékaře asi o 1000 a u sestry o 3000 korun měsíčně,“ prohlásil včera Jiří Schlanger, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Dodal, že pokud by k tomu skutečně došlo, jsou odbory odhodlány jít i do stávky.

„Požadujeme, aby byla okamžitě zjednána náprava, apelujeme na vládu a kluby v parlamentu, které prosadily zákon o neziskových nemocnicích a Zákoník práce, aby chybu napravily. Pokud se to nestihne do 1. ledna, pak žádáme o odložení účinnosti zákona o neziskových nemocnicích,“ prohlásil Schlanger.

Kvůli chybě obou uvedených zákonů by tak zdravotníci přišli o záruky pevně daných a pravidelně valorizovaných platových tabulek pro lékaře, zdravotníky a další profese a byli by odměňováni stejně jako v soukromých zdravotnických zařízeních.

Julínek chystá změnu

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že ministr Tomáš Julínek o situaci ví. „Dlouhodobě kritizuje zákon o neziskových nemocnicích. Hledá cestu, jak se s tímto zákonem vypořádat, a během příštího týdne přijde s konkrétním návrhem a pravděpodobně ho i předloží vládě,“ řekl Cikrt.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nesouhlasí s kritikou kvůli platům zdravotníků. „Vzhledem k tomu, že zákon o neziskových nemocnicích neprošel připomínkovým řízením, nemohli jsme se k němu vyjádřit a eventuálně upravit návrh Zákoníku práce,“ uvedla mluvčí Kateřina Beránková. Ve své tiskové zprávě přidala i názor místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase: „Tato situace jen potvrzuje, že zákon o neziskových nemocnicích je legislativní zmetek a měl by být co nejrychleji změněn.“

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath soudí, že situace se dá vyřešit rychle a sám chce novelu zákoníku práce v parlamentu navrhnout. „Prostě se do něj přidají dvě slova, že se zákon o platu týká i pracovníků ,neziskových nemocnic`. Tím by bylo vše vyřešeno,“ řekl a dodal, že při schvalování si neprovázanosti zákonů nikdo nevšiml.

Právo

Schlanger: sníží-li platy, půjdeme do stávky
Ohodnoťte tento článek!