Přejít na obsah

Schlanger: sníží-li platy, půjdeme do stávky

zpět
8.9.2006

Odbory ve čtvrtek vystoupily s ostrou kritikou neprovázanosti zákona o neziskových nemocnicích a Zákoníku práce, který by od nového roku mohl vést ke snížení platu zdravotníků. Kdyby k tomu mělo dojít, půjdou i do stávky. "Pokud nedojde ke změně zákonů, budou od ledna zaměstnanci budoucích neziskových nemocnic odměňováni podle zákona o mzdě...

Tedy smluvními platy. To znamená, že zaručená část jejich příjmů klesne o 6000 korun, reálná u lékaře asi o 1000 a u sestry o 3000 korun měsíčně,“ prohlásil včera Jiří Schlanger, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Dodal, že pokud by k tomu skutečně došlo, jsou odbory odhodlány jít i do stávky.

„Požadujeme, aby byla okamžitě zjednána náprava, apelujeme na vládu a kluby v parlamentu, které prosadily zákon o neziskových nemocnicích a Zákoník práce, aby chybu napravily. Pokud se to nestihne do 1. ledna, pak žádáme o odložení účinnosti zákona o neziskových nemocnicích,“ prohlásil Schlanger.

Kvůli chybě obou uvedených zákonů by tak zdravotníci přišli o záruky pevně daných a pravidelně valorizovaných platových tabulek pro lékaře, zdravotníky a další profese a byli by odměňováni stejně jako v soukromých zdravotnických zařízeních.

Julínek chystá změnu

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že ministr Tomáš Julínek o situaci ví. „Dlouhodobě kritizuje zákon o neziskových nemocnicích. Hledá cestu, jak se s tímto zákonem vypořádat, a během příštího týdne přijde s konkrétním návrhem a pravděpodobně ho i předloží vládě,“ řekl Cikrt.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nesouhlasí s kritikou kvůli platům zdravotníků. „Vzhledem k tomu, že zákon o neziskových nemocnicích neprošel připomínkovým řízením, nemohli jsme se k němu vyjádřit a eventuálně upravit návrh Zákoníku práce,“ uvedla mluvčí Kateřina Beránková. Ve své tiskové zprávě přidala i názor místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase: „Tato situace jen potvrzuje, že zákon o neziskových nemocnicích je legislativní zmetek a měl by být co nejrychleji změněn.“

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath soudí, že situace se dá vyřešit rychle a sám chce novelu zákoníku práce v parlamentu navrhnout. „Prostě se do něj přidají dvě slova, že se zákon o platu týká i pracovníků ,neziskových nemocnic`. Tím by bylo vše vyřešeno,“ řekl a dodal, že při schvalování si neprovázanosti zákonů nikdo nevšiml.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Schlanger: sníží-li platy, půjdeme do stávky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Schlanger: sníží-li platy, půjdeme do stávky

Komentáře

dalších 9 komentářů
Milan Šilhan Pan Jiří Bakala je blízko  | 10. 09. 2006 10:09

a správně poukazuje na celou řadu pochybení v zákoně o "veřejných neziskových nemocnicích". Jistě je mu tedy známa původní verze "rathovsých neziskovek", které svou "zvláštní právnickou osobou" a kuriozním složením správních orgánů byly evidentními tunelářskými cestami k tomu, aby se tak řečených "veřejných neziskových nemocnic" čí spíše jen jejich majetku / nakládání s majwetkem pod různými záminkami / stali vybraní kamarádi z rathovské ČLK a úzce spřízněných kruhů. Nazývejme tedy raději tento typ "veřejné nemocnice" rathovskou ziskovkou. Poslední model této neziskovky je již dílem upraven, aby to tak nekřičelo. Jenže, co se týká platů ve "veřejných nemocnicích", tak to odboráři pláčou na špatném hrobě. Neziskovky jsou skutečně specifickou hospodářsky právní formou veřejné nemocnbice / račte pohledět do vedlejších zemí EU /, v žádném případě nejsou "státními nemocnicemi" státem rozpočtově financovanými, ale veřejnými nemocnicemi / v čemž je smysl a cíl demokraticié reformy /se vším všudy spojenými s veřejnými financemi, kterými jsou fondy veřejného zdravotního pojištění. Nefinancuje je tedy stát,nale "veřejné fondy",což značí, že všechny neziskovky zřízené zákonem / jinak to nejde / a požívající statusu "práva veřejnosti" / viz 1.ČSR a Rakousko /,nemohou mít v žádné oblasti odlišnosti."Veřejnou neziskovostí" se totiž takovéto nemocnice od státu odřízly "veřejnoprávní smlouvou" / ve Francii "smlouvou o přistoupení k veřejnému financování"/. I pro naše případné neziskovky / nikoliv rathovské / musí být jednotná úprava / jinak jde o neústavní krok /. Potud k nářkům odborářů. Ještě jednou : Rath si nemohl ničeho všimnout,protože takováto anomalie do zákona nemohla patřit / viz seznam navržených neziskových nemocnic jako příloha zákona /.

lenka šepsová Re:duben3  | 9. 09. 2006 18:43

Ta definice je nádherná avýstižná!!! navrhuji zapojit do legislativního procesu/ pan exminstr se již nechal slyšet,že to bude jen malá novelka a je hotovo-on je velký demokrat a na sjezdu komory ještě ve své funkci prez. ČLK nám delegátům sdělil v podvečer obrátky k soc-dem,že je bytostný konzervativec//- Járu da Cimrmana, tohoto našeho génia. Ten by tuto " Die blödsinnige Kopflosigheit" zcela určitě začal napravovat s invencí sobě vlatní. Mohl by přizvat i pana Padevěta Z Liptákova. To by působilo na legislativní proces rozhodně lépe, než konání ratha, Drymla, Kunšteka, SOjky, Kubka, Krákory apod.

Jiri Bakala duben3  | 8. 09. 2006 21:10

V poslední době jsem začal číst návrhy na prováděcí vyhlášky daného zákona,které se týkají vybavení společných vyšetřovacích složek/rtg odd.,odd.nukleární medicíny,laboratoře atd./počtu lékařů,sester.velikost místností -vše je hrozivě naplánováno do posledního detailu a připomína výtvor SPK-Státní plánovací komise,jak jsme ji znali z minulých let. Jeden ekonom v renomovaném časopisu napsal "zákon o neziskových nemocnicích se podobá situaci na Balkáně v době nadvlády Turků kteří,dali zcela dobrovolně vybrat poraženým"buď přestoupíta na naši víru a potom bude mít nižší daně ,ne-li těžko se vám povede!"" Jiří Bakala Zlín ONM KNTB

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné