Přejít na obsah

Schůzka s premiérem: Hrazení péče v hospicech by se mohlo zlepšit

zpět
4.4.2006

Hrazení hospicové péče by se mohlo od pololetí zlepšit. Zástupcům hospiců řešení problémů s financováním dnes přislíbil premiér Jiří Paroubek (ČSSD). O výsledcích jednání předsedy vlády s představiteli Asociace hospicové a paliativní péče informoval její viceprezident Miloslav Běťák...

Praha - Hrazení hospicové péče by se mohlo od pololetí zlepšit. Zástupcům hospiců řešení problémů s financováním dnes přislíbil premiér Jiří Paroubek (ČSSD). O výsledcích jednání předsedy vlády s představiteli Asociace hospicové a paliativní péče informoval její viceprezident a ředitel hospice Citadela ve Valašském Meziříčí Miloslav Běťák.

Ani po letech nemá hospicová péče v ČR samostatný úhradový kód. Zdravotní pojišťovny ji platí jako ošetřovatelskou. Péče o těžce nemocné a umírající se ale spíše přibližuje péči v nemocnicích. Pacienti v poslední fázi života, kteří trpí vážnými chorobami, potřebují totiž silné tišící léky, zvláštní přístup i stálou pomoc odborníků.

„Ošetřovatelský kód pokrývá jen 40 procent nákladů. Nám se nůžky skutečně tak rozevíraly, že jsme loňský rok ukončili všichni v deficitu. Letos nebylo financování vůbec dodrženo,“ řekl ČTK Běťák. Pokud by se situace nezměnila, hrozilo by podle něj hospicům kvůli nedostatku peněz zavření.

Stav by případně mohla od pololetí napravit vyhláška o úhradách péče, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Předpis by již mohl obsahovat samostatný kód pro hospicovou péči. Podle Běťáka je tato úprava reálná, blížící se volby by ji neměly ovlivnit. „Je to naprosto apolitický problém (hrazení hospicové péče), na němž by se měly být schopny dohodnout všechny strany,“ dodal.

V ČR funguje deset hospiců s 280 lůžky, jedenáctý se buduje. Podle zahraničních zkušeností by na 100.000 obyvatel mělo připadat pět hospicových lůžek. V Česku by jich tedy mělo být zhruba 500. Podmínkou je ale domácí péče, která zde zatím chybí. Podle odborníků by proto bylo potřeba ještě víc než 500 lůžek. Mnohdy totiž kvůli nedostatku hospicových míst umírající pacienti zůstávají v nemocnicích či se do nich přesouvají. „To je ale naprosto v rozporu s požadavky charty práv nemocných tak, jak jsou zavedeny v EU. Podmínky v nemocnicích pro tuto péči nejsou,“ dodal Běťák.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Schůzka s premiérem: Hrazení péče v hospicech…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné