Schwarz: Ministr se mnou nekomunikoval

Titulní obrázek

„Útok na mou osobu a kandidaturu přišel od ministra Julínka a já na to jen reagoval. Nechápu, proč jeho mluvčí do médií tvrdil, že jsem já byl iniciátorem,“ vysvětluje pro www.Zdravi.Euro.cz spory s ministrem zdravotnictví nový senátor a šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz…

Vaší předvolební kampaň provázely spory s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Kdo tento spor inicioval?

Útok na mou osobu a kandidaturu přišel od kolegy a já na to jen reagoval. Nechápu, proč jeho mluvčí do médií tvrdil, že jsem já byl iniciátorem. Od začátku jsem se snažil s panem ministrem komunikovat věcně a o problémech pražského zdravotnictví i o nedostatcích v návrhu zákona o ZZS. Jedinou reakcí z jeho strany a ze strany jeho podřízených na MZ byly invektivy a narážky na mou osobu, kritika a nespolupráce. Dokonce jsem zaznamenal i výhružky a různé vzkazy přes jiné politiky. To mě pouze utvrdilo v názoru, že zastánci reformy zdravotnictví a reformátoři neumí komunikovat a razí pouze svou cestu silou. Takovéto metody zde nemají místo.

Julínek byl za své výroky o Vás kritizován, chystáte nějaké jednání, kde byste si spory alespoň částečně vyříkali?

Od začátku jsem byl připraven i ochoten jednat o pražském zdravotnictví a problematice ZZS včetně návrhu zákona o ZZS. Marně, nebyl jsem přizván k jednání ani osloven. Nevím, kdo zákon o ZZS připravoval, ale vzhledem k vývoji a množství připomínek, to nemohl být nikdo ze skutečných odborníků.

Po nástupu pana ministra do funkce jsem ho pozval k nám, abych ho seznámil s problémy pražského zdravotnictví. Odmítl. Postupně jsem ho informoval o jednotlivých problémech, které situace nabízela. Marně. Jedinou reakcí byl stručný dopis, že o problémech vědí a že je budou řešit novou legislativou. Čas utíkal a nic se nezměnilo a nic se nedělo. Naopak problémy narůstaly a přibývaly.

Na mé další informační dopisy s otázkami přicházely pouze negativní reakce v podobě invektiv. Kritický postoj k mé osobě jsem zaznamenával i na setkáních, kde jsem pokládal konkrétní otázky, na které nepřicházely rozumné vysvětlující nebo konstruktivní a koncepční odpovědi. Přesto jsem se i po tomto s panem ministrem opakovaně sešel, když mě o to požádal. Někdy jsem měl ale pocit, že mi to spíše nařizuje. Na taková jednání já ale chodím s větší chutí. Nic se však nikdy nezměnilo.

Proto se domnívám, že nyní jakékoliv vyříkávání nemá smysl. Podle mého názoru by pan ministr měl svého mluvčího za chyby, kterých se dopustil, odvolat a sám zvážit své setrvání ve funkci. Já už svůj názor sdělil. Důvody jsou známy. Nyní to je na něm samotném, na panu premiérovi a na ODS. Výzev už zaznělo dostatek. Je to i o politické kultuře a osobní zodpovědnosti i slušnosti neboli chlapáctví.

Myslíte si, že právě nesouhlas s některými plány ministra Vám ve volbách pomohl?Vaše zaměstnání je poměrně časově náročné, myslíte si, že je souběh obou funkcí možný?

Nejhorší časy na záchrance už mám za sebou. Největší podíl práce jsme udělali. Pražská záchranka je na špičce, má kvalitní zaměstnance a dokáže plnit úkoly, které jsou od ní očekávány. Vždyť i pan ministr uvedl jako jeden z argumentů, když nesouhlasil s mými požadavky a návrhy, že pražská záchranka je napřed a musí ji nyní dotáhnout ostatní ZZS. To chtěl právě i návrhem zákona o ZZS, který Prahu brzdil.

Stále si myslím, že souběh obou funkcí je možný, to potvrzují i senátoři, kteří vykonávají dvě a více funkcí, dokonce mnohem náročnější než je ta moje současná. A ještě je vykonávají mimo Prahu nebo dokonce na druhém konci ČR, takže mnoho času ztrácejí cestováním mezi Prahou a svým druhým regionem nebo domovem. Já mám výhodu, že obojí je v Praze. A také považuji za výhodu i to, že na záchrance jsem neustále se skutečnými problémy pražského zdravotnictví a lidí, jejichž jsem senátorem.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!