Schwarz: Trh v převozech nemocných není rovný

„Soukromníci si nyní vyzobávají ty nejlepší a na nás zůstávají ty nejhorší transporty,“ řekl. Soukromníci s tím ale nesouhlasí: „Jezdíme to samé jako záchranka…

PRAHA – Konkurence vládne v Praze v dopravě nemocných lidí a rodiček, které zajišťuje pražská záchranná služba a množství soukromých firem. Ředitel záchranky Zdeněk Schwarz tvrdí, že trh není rovný. „Soukromníci si nyní vyzobávají ty nejlepší a na nás zůstávají ty nejhorší transporty,“ řekl. Soukromníci s tím ale nesouhlasí.

„Jezdíme to samé jako záchranka,“ řekl pracovník firmy Medix, který nechtěl uvést jméno. Schwarz by podle něj měl dokázat, že to, co říká, je pravda. Pokud si pacient objedná převoz u záchranky, čeká tři až osm hodin; Medix přijede do deseti minut, dodal pracovník společnosti.

Ředitel Schwarz by chtěl, aby ve městě vznikl dispečink, který by jízdy spravedlivě rozděloval. Podle něj by ušetřil peníze i zdravotní pojišťovně. „Návrh by řešil to, aby sanitka nejezdila poloprázdná, což se děje,“ podotkl Schwarz.

Návrh se líbí pražské radní pro zdravotnictví Haně Halové. „Já ho podporuji, myslím, že je to rozumná cesta,“ řekla v pátek Halová. Velmi dobré zkušenosti s tímto systémem má podle ní vídeňská radnice. V září prý projedná příslušný materiál magistrátní zdravotní výbor.

Soukromníci však se vznikem dispečinku příliš nesouhlasí. „Aby byl společný dispečink, nemusejí být soukromé firmy,“ uvedl pracovník firmy Medix. Záchranka podle něj žije v hlubokém socialismu. Soukromníci by s dispečinkem souhlasili, pokud by se s nimi záchranka rozdělila o městské dotace, dodal.

Soukromí dopravci podle Schwarze nyní získávají převozy, které se jim vyplatí. Je to například doprava pacientů na velké vzdálenosti, třeba do lázní. „Vydělají za stejný časový úsek daleko více peněz než my,“ stěžuje si. Pracovník Medixu však uvedl, že podíl převozů za Prahu je u této firmy jen pětinový.

Konkurence neplatí pro tísňovou linku 155. Obsluhuje ji jen pražská záchranka, což si údajně přeje i Všeobecná zdravotní pojišťovna.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!