Přejít na obsah

Scientologové v Praze protestovali proti léčbě dětí psychofarmaky

zpět
5.3.2012
protestní průvod, Občanská komise za lidská práva,
zvětšitprotestní průvod, Občanská komise za lidská práva, Zdroj: CCHR, www.ZDN.cz

protestní průvod, Občanská komise za lidská práva, | Zdroj: CCHR, www.ZDN.cz

 

Scientologové z Občanské komise pro lidská práva v sobotu svými protesty zpestřili úvodní den kongresu Asociace evropských psychiatrů, který až do 6. března hostí pražské Kongresové centrum. Přibližně stovka lidí se vydala na pochod demonstrujíc svůj nesouhlas s podáváním psychiatrických léků dětem.

Oděni v černém šli v pohřebním průvodu se dvěma dětskými rakvemi a smutečními věnci z Karlova náměstí ke Kongresovému centru. Podobné protestní akce bývají u každého většího setkání psychiatrů, obvykle bývají hlučné, tentokrát zvolili organizátoři formu tiché vzpomínky.

Vysoký nárůst předepsaných léčiv

„Cílem je upozornit na stále rostoucí množství předepsaných psychofarmak, především dětem,“ řekl ČTK Zbyněk Svadba z pořádající Občanské komise pro lidská práva, kterou před čtyřmi desítkami let založila scientologická církev. Scientologové nevěří v duševní nemoci, psychiatrie podle nich porušuje lidská práva.

Organizátoři protestního průvodu chtěli s jednou rakví jít do sálu za jednajícími psychiatry, ochranka je nevpustila. Text s výzvou „proti nesmyslnému předepisování psychofarmak dětem“ tak mohli předat jen bez smutečních rekvizit. Účastníci průvodu po celou dobu tiše stáli v dlouhé řadě podél Kongresového centra, po skončení akce se většina vydala na výstavu Psychiatrie: pomoc nebo hrozba? Občanská komise ji připravila v nedaleké Štětkově ulici, veřejnosti je přístupná až do 11. března.

Svadba uvedl, že od roku 1997, kdy se v Česku začaly dávat dětem léky na problémy s hyperaktivitou, stoupl jejich objem téměř na patnáctinásobek. „V roce 2011 bylo předepsáno téměř 1,6 milionu denních dávek. Mezi jejich vedlejší účinky patří nervozita, nespavost, anorexie, agresivita, deprese, halucinace nebo sebevražedné myšlenky,“ upozornil.

Zodpovědnost mají i firmy, tvrdí odpůrci

Zodpovědnost za nepříznivé účinky léků mají podle něj vedle lékařů také jejich výrobci. Proto by jim měla být stanovena povinnost výrazně zobrazit na obalech varování před smrtelnými nežádoucími účinky, podobně jako jsou uváděna varování na obalech cigaret.

Portréty dvou dětských obětí nesli protestující v čele průvodu, dvanáctiletá Candace spáchala po antidepresivech sebevraždu, čtrnáctiletý Mathew zemřel na srdeční kolaps. Svadba uvedl, že o žádné dětské oběti v Česku zprávy nemá, čeští psychiatři jsou v předepisování těchto léků zdrženlivější než jejich američtí či jiní evropští kolegové.


Komentovat článek: Scientologové v Praze protestovali proti léčbě…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Scientologové v Praze protestovali proti léčbě…

Komentáře

dalších 7 komentářů
nemesis nezdravý liberalismus  | 8. 03. 2012 18:29

toníku ty seš insuficience, nacpi se třeba neurolem nebo seroquelem pro představu jak se cítí děti. a něco si pohledej než budeš soudit. :-))

nemesis nezdravý liberalismus?  | 8. 03. 2012 18:26

není to všecko jen o chemii ale pokud tomu věříte.....no comment

nemesis Chytrolíní  | 8. 03. 2012 18:25

jedni, pleskáte tu o něčem o čem nemáte šajn. Já nejsem scientologista ale aspoň jsem se informovala kdo jsou. Nechci se jich ani zastávat, ale cpát dětem psychofarmaka, jako jsou neuroleptika a pod. na stále nové a nové diagnozy co se vymýšlejí jen aby se mohla nalepit nějaká nálepka a rozdat pilule je zhovadilost a to je ještě hodně slabé slovo. Zkuste si vzít nějaké to antipsychotikum sami abyste věděli jak se po něm budete cítit. Věřím že některé léky opravdu pomáhají a umožňují psychicky nemocným lidem fungovat ale to není argument pro to aby se např. na ADHD podávaly dětem tak silné léky. Když jsem byla mladá nikdy jsem o nějaké poruše jako je hyperaktivita atd. neslyšela. Vlastně tato diagnoza vznikla později, pro potřebu někam zaškatulkovat a označit problém který bych řekla je díky tomu jaká tato společnost je, a jaké má požadavky. Jestli někdo vymývá někomu mozky tak leda tvůrci zbytečných diagnoz a farmafirmy které si samozřejmě mastí kapsu. Proč je scientologistická církev označená za sektu je jednoduchá věc, a to je především to že strká nos do byznysu farmafirem a tvůrcům diagnoz do nesmyslného nálepkování. Což samozřejmě dětem je prospěšné že už na začátku vystartují do života s pocitem méněcennosti a nadopovaní léky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné