Scientologové v Praze protestovali proti léčbě dětí psychofarmaky

protestní průvod, Občanská komise za lidská práva,

Scientologové z Občanské komise pro lidská práva v sobotu svými protesty zpestřili úvodní den kongresu Asociace evropských psychiatrů, který až do 6. března hostí pražské Kongresové centrum. Přibližně stovka lidí se vydala na pochod demonstrujíc svůj nesouhlas s podáváním psychiatrických léků dětem.

Oděni v černém šli v pohřebním průvodu se dvěma dětskými rakvemi a smutečními věnci z Karlova náměstí ke Kongresovému centru. Podobné protestní akce bývají u každého většího setkání psychiatrů, obvykle bývají hlučné, tentokrát zvolili organizátoři formu tiché vzpomínky.

Vysoký nárůst předepsaných léčiv

„Cílem je upozornit na stále rostoucí množství předepsaných psychofarmak, především dětem,“ řekl ČTK Zbyněk Svadba z pořádající Občanské komise pro lidská práva, kterou před čtyřmi desítkami let založila scientologická církev. Scientologové nevěří v duševní nemoci, psychiatrie podle nich porušuje lidská práva.

Organizátoři protestního průvodu chtěli s jednou rakví jít do sálu za jednajícími psychiatry, ochranka je nevpustila. Text s výzvou „proti nesmyslnému předepisování psychofarmak dětem“ tak mohli předat jen bez smutečních rekvizit. Účastníci průvodu po celou dobu tiše stáli v dlouhé řadě podél Kongresového centra, po skončení akce se většina vydala na výstavu Psychiatrie: pomoc nebo hrozba? Občanská komise ji připravila v nedaleké Štětkově ulici, veřejnosti je přístupná až do 11. března.

Svadba uvedl, že od roku 1997, kdy se v Česku začaly dávat dětem léky na problémy s hyperaktivitou, stoupl jejich objem téměř na patnáctinásobek. „V roce 2011 bylo předepsáno téměř 1,6 milionu denních dávek. Mezi jejich vedlejší účinky patří nervozita, nespavost, anorexie, agresivita, deprese, halucinace nebo sebevražedné myšlenky,“ upozornil.

Zodpovědnost mají i firmy, tvrdí odpůrci

Zodpovědnost za nepříznivé účinky léků mají podle něj vedle lékařů také jejich výrobci. Proto by jim měla být stanovena povinnost výrazně zobrazit na obalech varování před smrtelnými nežádoucími účinky, podobně jako jsou uváděna varování na obalech cigaret.

Portréty dvou dětských obětí nesli protestující v čele průvodu, dvanáctiletá Candace spáchala po antidepresivech sebevraždu, čtrnáctiletý Mathew zemřel na srdeční kolaps. Svadba uvedl, že o žádné dětské oběti v Česku zprávy nemá, čeští psychiatři jsou v předepisování těchto léků zdrženlivější než jejich američtí či jiní evropští kolegové.

Ohodnoťte tento článek!