Přejít na obsah

Sdružení je proti reformě a vyzvalo dárce, ať nedávají krev

zpět
30.5.2008

Sdružení dárců krve České republiky se obrací na všechny dárce, aby protestovali proti vládní reformě zdravotnictví a od 9. do 30. června přestali chodit na transfuzní stanice. Oznámil to zmocněnec sdružení Jaroslav Kotrman. "Zatahování dárců krve do reformy zdravotnictví je sprosťárna. Výzvy, aby lidé nedarovali krev, nelze ničím ospravedlnit," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt...

„V nezbytných případech požadujte za odběr krve prodejní cenu 10 000 korun,“ vyzývá vedení Sdružení dárců krve. Vzniklo v roce 2001 v obci Hlavice na Liberecku a zakládající členové o něm informovali v letáčcích na transfuzních stanicích. „Přihlásilo se k nám určitě přes 100 000 dárců,“ uvedl Kotrman. V Česku transfuzní stanice registrují zhruba 340 000 dárců krve.

Kotrman označil výzvu za krajní řešení situace ve zdravotnictví a upozornil na to, že není zaměřena proti pacientům. „Protestem chceme chránit některé lidi před reformou zdravotnictví. V době třítýdenního moratoria na dárcovství krve a krevní plazmy by transfuzní stanice měly mít dostatečné zásoby,“ uvedl Kotrman.

Ředitel Červeného kříže v Liberci Karel Studený s výzvou nesouhlasí a považuje ji za nesmyslnou. Předseda správní rady občanského sdružení Dar života Ivo Bílek považuje výzvu za politicky laděnou záležitost. „Výzva může vyvolat problémy se zásobami krve,“ upozornil Bílek. Dar života podporuje dobrovolné dárcovství krve a v čestné radě má Bolka Polívku, Pavla Zedníčka a další známé umělce nebo zástupce z krajských úřadů.

České zdravotnictví se nyní s vážnějším nedostatkem krve nepotýká. „Problémy se objevují pouze občas a jenom na některých transfuzních stanicích,“ dodal Cikrt.

Podle Kotrmana vede Sdružení dárců krve České republiky 13 krajských zmocněnců. Nikdo je nezvolil, ve vedení začali pracovat sami od sebe. Sedmapadesátiletý Kotrman dělá zmocněncům, jak řekl, neoficiálního předsedu a výzvu prý vydal po telefonických konzultacích s nimi. „Od roku 1970 jsem daroval krev již téměř osmdesátkrát. Výzva nemá s politikou nic společného, jsem antiideologický člověk,“ řekl Kotrman.

Od ledna se platí 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Za první čtyři měsíce letošního roku už dali lidé za zdravotnické poplatky zhruba dvě miliardy korun. Zástupci ministerstva říkají, že poplatky fungují, omezily prý například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích. Ústavní soud ve středu ponechal zdravotní část vládní reformy veřejných financí v platnosti, a nevyhověl tak návrhu opoziční ČSSD na její zamítnutí.

Miloslav Lubas, ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Sdružení je proti reformě a vyzvalo dárce, ať…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sdružení je proti reformě a vyzvalo dárce, ať…

Komentáře

dalších 55 komentářů
Baalamut Re:Reakce dlouholeteho bezplatneho darce krve  | 2. 06. 2008 07:39

nebojte se, pane, stejně budete jako dárce mít nadstandardní služby za lepší cenu, než ostatní. poplatky jsou první krok k tomu, aby si vás lékaři a pojišťovny vážili.

chotenovsky Reakce dlouholeteho bezplatneho darce krve  | 1. 06. 2008 19:14

Jsem dlouholetym bezplatnym darcem krve (76 odberu) a registrovanym darcem kostni drene a dovolim si reagovat. Tato vyzva me sokovala. Jako darce krve jsem se vzdy citil hrdym, ze mohu pomoci zachranit zdravi nebo dokonce zivot jineho cloveka. Nedovedu si představit, co muze tato vyzva způsobit a pevne verim, ze bezplatni darci krve projevi solidaritu s nemocnými, tak jako uz to delaji roky a na vyzvu nebudou reagovat a zustanou nadale temi nejcestnisimi darci – darci krve a zivota. Nenechme nemocne cekat na nasi krev a pomozme tak jako doposud. Na zitrek jsem pozvan na darovani krevnich desticek a jsme rad ze opet budu moci krev darovat. Jsem proti placeni poplatku, ale hazardovat s necim tak chvalihodnym jako je cestnost darcu krve je nemorálni a plne to odsuzuji. Zvolme jiny zpusob protestu nebo snahy o zruseni poplatku, moznosti je hodne a verim, ze se najde vhodnejsi nez tato vyzva.

Pavel Šíp Re:Re:Re:Pavle,  | 1. 06. 2008 18:39

V podstatě jediné plus dnešních politiků oproti situaci před dvaceti lety je to, že nás nenutí ke každé jejich "reformě" mít ve tváři výraz přiblblého nadšení.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné