Sdružení praktiků nepodpoří protest Zlína proti vybírání poplatků

Titulní obrázek

Pokud praktičtí lékaři na Zlínsku zavřou 2. ledna ordinace, aby nemuseli vybírat poplatky od pacientů, je to jen jejich akce. Sdružení praktických lékařů žádné protesty nechystá, řekl místopředseda sdružení a organizátor řady dosavadních lékařských protestů Jan Jelínek…

Podle něj lékaři sice „různě rozpačitě“ sledují začátek roku, ale poplatky vybírat budou.

„Je to akce zlínských kolegů, nikoli sdružení,“ zdůraznil Jelínek. Lidé mají od ledna platit za návštěvu praktika 30 korun, pokud jim poskytne ošetření v hodinách své pohotovosti, zaplatí 90 korun.

Zlínští lékaři odkazují na výzvu skupiny politiků a osobností k občanům, aby až do rozhodnutí Ústavního soudu poplatky neplatili. Ústavní soud do konce roku o stížnosti opozice na zákon zavádějící regulační poplatky nestihne rozhodnout. Zlínští vyzvali vládu, aby situaci co nejrychleji vyřešila. Lékaři musejí vybírat poplatky pod hrozbou pokuty až 50.000 korun.

Podle Jelínka si lidé, kteří vyzývají k nedodržování zákonů, neváží právního státu. Pokud mají výhrady k zákonům, které mimo jiné zavádějí poplatky ve zdravotnictví, mají postupovat právní cestou a dát stížnost k Ústavnímu soudu. „Ale vyzývat k tomu, aby se zákon nedodržoval, tak to za chvíli budeme řešit klacky, nebo čím,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo pro lékaře metodický pokyn, kde se dozvědí, v jakých situacích mají poplatky vybírat. Ne všechny situace jsou v něm ale popsány, někteří lékaři nepovažují návod za dostatečný. „Když někdo chce přečíst návod, rozumět mu a nějakým způsobem se s ním popasovat, dokáže to. Když ale chce najít důvody, proč ne, a detaily, které návod neřeší, tak i kdyby to byla kniha delší než korán, tak to nepostihne všechny situace,“ řekl Jelínek.

Podle odhadů ministerstva zdravotnictví dostanou praktičtí lékaři v příštím roce až o 25 procent peněz víc. Průměrný měsíční příjem praxe by z 80.000 korun mohl stoupnout i na více než 100.000 korun. Část tohoto navýšení bude ze zvýšených plateb zdravotních pojišťoven a část právě z regulačních poplatků. Jelínek soudí, že nárůst příjmů bude nižší, než uvádějí odhady. „V každém případě je poplatek příjmem ordinace a je povinností lékaře ho vybrat,“ dodal.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!