Přejít na obsah

Sdružení se ohradilo, Rath považuje cesty pro nemocné za neúčelné

zpět
25.11.2005

Proti tvrzení ministra zdravotnictví Davida Ratha o neúčelnosti ozdravných pobytů pro onkologické pacienty se ohradili zástupci sdružení Arcus. Ministr ve sněmovně uvedl, že jejich cesty s nemocnými k moři či na hory nelze považovat za prevenci...

PRAHA -

Podle předsedkyně představenstva společnosti Arcus Jany Koželské Rath účelově manipuloval s fakty. „Prohlášení pana ministra zdravotnictví o ozdravných pobytech pro onkologické pacienty v zahraničí nás hluboce uráží,“ sdělila Koželská.

Rath ve sněmovně uvedl, že VZP dala loni sedm milionů korun společnosti Arcus na její ozdravné pobyty ve švýcarských horách a v Chorvatsku u moře. Podle něj by pojišťovna neměla fungovat jako cestovní kancelář, slunce navíc nemocným s rakovinou škodí.

Podporování pobytů společnosti Arcus se nelíbí ani některým zástupcům neziskových organizací, které se věnují onkologickým pacientům. Podle nich je sdružení spolkem vyvolených, na ozdravné zájezdy s ním jezdí stále stejní lidé.

Ostatní pořadatelé podobných akcí pak na peníze z fondu prevence VZP nedosáhnou. Koželská uvedla, že všechny pobyty se konají na podzim a na jaře, kdy není záření silné.

Cest se účastní lékaři a další specialisté, kteří se pacientům věnují. Podle odborníků není v Česku následná péče o pacienty po léčbě rakoviny dostatečná.

Musejí se sami s nemocí psychicky i společensky vyrovnávat. Pomáhají jim v tom pacientské kluby i ozdravné pobyty.

„Je zarážející, že jeden člen naší vlády, pan ministr Škromach vysoce oceňuje naši práci a druhý ministr, pan doktor Rath naši činnost zpochybňuje nepodloženými fakty,“ dodala Koželská.

Uvedla, že sdružení je členem mezinárodních organizací, které hodlá o Rathově postupu informovat. Na stranu Arcusu se postavila ředitelka Výboru dobré vůle -

Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

Podle ní výbor zdravotnické programy svépomocných sdružení podporuje od svého počátku. „Bylo by chybné, kdyby se s ním (s Rathem) veřejnost ztotožnila a

útočila na ty, kdo s sebou po zbytek života vláčejí trauma těžkých onemocnění,“ uvedla Černá.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Sdružení se ohradilo, Rath považuje cesty pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné