Se závažnou formou prasečí chřipky se v Ostravě léčilo 12 lidí

ilustrační foto; virus, chřipka

Se závažnou formou prasečí chřipky (A H1N1) se v letošní chřipkové sezoně léčilo ve Fakultní nemocnici Ostrava 12 lidí. Lékaři tak zažili jednu z nejhorších sezon od roku 2009, kdy bylo toto onemocnění popsáno.

Z hospitalizovaných pacientů tři zemřeli, nemocnice tak dosáhla pětasedmdesátiprocentní úspěšnosti přežití, což považuje za úspěch, řekl novinářům zástupce přednosty kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Jan Máca.

„Zatímco v jiných regionech republiky bylo se závažnými formami prasečí chřipky léčeno v průběhu chřipkové sezony maximálně šest pacientů, v Moravskoslezském kraji jsme jich jen v naší nemocnici hospitalizovali 12,“ uvedl Máca.

Z 12 pacientů muselo být osm napojeno na speciální přístroj, který zajišťuje mimotělní okysličování krve a umožňuje dočasně nahradit funkci plic. Léčba na takovém přístroji podle ředitele nemocnice Davida Feltla vychází zhruba na půl milionu korun a nehradí ji zdravotní pojišťovny. Nemocnice má nyní k dispozici takové přístroje dva a zvažuje nákup třetího. Při chřipkové sezoně se totiž dostala do situace, kdy byly vytíženy oba přístroje, a další pacient ho nutně potřeboval. Lékaři si ho nakonec zapůjčili v Německu.

„Metoda mimotělní membránové oxygenace je založena na principu toho, že se odvede krev z organismu, v podstatě z žilního systému, a přežene se přes krevní pumpu, přes oxygenátor, kde dojde k výměně plynů v zástupu za plicní funkce a vrátí se zpátky do oběhu,“ vysvětlil Máca. Nejvíce takto léčených pacientů měla letos Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, hned za ní následovala ostravská fakultní nemocnice.

Mezi hospitalizovanými pacienty podle Mácy byli hlavně lidé středního věku a mladší, léčení pacienti byli narozeni v letech 1964 až 1988. Většina z nich přitom neměla žádnou zásadní přidruženou nemoc, nebyli nějak oslabeni nebo nebrali pravidelně léky, které by narušily jejich imunitní systém.

Jednou z nich byla i osmatřicetiletá Radka Czeczotková. Onemocněla koncem ledna a dodnes je na nemocenské. Zprvu si myslela, že má běžnou chřipku. Nemoc u ní propukla náhle, fakticky z hodiny na hodinu. „Doma jsme se léčila běžnými medikamenty dostupnými v lékárně, po pěti dnech se stav ale nelepšil. Bylo mi čím dál hůř,“ uvedla Czeczotková. Nakonec skončila v plicní ambulanci, kde jí byl diagnostikován oboustranný zápal plic. „Byla jsem převezena do regionální nemocnice, kde do 24 hodin došlo k respiračnímu selhání a uvedení do umělého spánku,“ řekla Czeczotková. Ve fakultní nemocnici byla poté téměř tři týdny napojena na přístroj pro mimotělní okysličování krve. Nyní má za sebou už i úspěšnou rehabilitaci, kdy se z pacienta ležáka pozvolna stavěla opět na nohy. „Dech ještě není takový, jaký by měl být, ale síla se mi vrátila,“ dodala žena.

Ohodnoťte tento článek!