Šéf ekonomického úseku: VZP musela vydávat víc peněz, než měla

České republice chybí jasná představa o tom, co všechno lze hradit z veřejného zdravotního pojištění, a postrádá i jednoznačnou lékovou politiku. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pak pracuje v nejasném prostředí. Ministerstvo jí navíc vyhláškami ukládalo platit víc, než získala z pojištění. V tomto smyslu se včera před sněmovní vyšetřovací komisí vyjádřil ředitel ekonomického úseku VZP Vratislav Matys…

Mimo jiné o chybějící lékové politice dnes před komisí mluvil i další svědek, šéf právního úseku VZP Karel Hlaváček. Poslanci mají do konce dubna zjistit, proč vznikl mnohamiliardový dluh pojišťovny a kdo za něj může. Ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že podstatnou část viny má Jiřina Musílková a v lednu prosadil její odvolání z funkce ředitelky VZP.

Musílková říká, že deficit má původ hlavně v ministerských vyhláškách, kterými tento úřad nutil VZP vydávat víc peněz, než měla. Někdejší ředitelka již dříve uvedla, že pojišťovna politiky na hrozbu schodku dlouho upozorňovala.

Také Matys dnes řekl, že VZP před riziky vyhlášek dopředu varovala. Hovořil rovněž o nevyjasněné roli pojišťoven, a to například v tom, v čem a proč vůbec si mají konkurovat. Na dluhu VZP se podle něj výrazně podepsalo i to, že největší zdravotní pojišťovna má mezi pojištěnci největší podíl starých lidí.

Senioři přitom potřebují nejvíc nákladné zdravotní péče, stát za ně přitom neposílá VZP tak vysoké pojistné, jaké odvádějí například zaměstnanci. Hlaváček hovořil hlavně o nejasnostech v právních předpisech, které se VZP dotýkají.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Bohumír Šimek

Proč si libujeme v netransparentnosti? Nevím, kdo je pan Matyas, ale asi jde o experta přes pojišťovny. Dotaz jeho ústy položený je strašný. Pojišťovny v socialistickém modelu se skutečně nemusí lišit a u nás ze zákona nesmí, ale v normálním přirozeném systému, kde pracují jako skutečné pojišťovny na zdraví a nemoc se přece lišit musí. Uživí se jich tu podstatně více za podstatně méně peněz! Kdy už se konečně někdo pustí do systémových změn?

Ohodnoťte tento článek!