Přejít na obsah

Šéf hradecké "fakultky": Problém není v akciovkách, ale v úhradách

zpět
18.6.2008

Strach z transformace fakultních nemocnic na akciové společnosti je hlavně politicky motivovaný. Já s transformací nemám problém, ani se nebojím poklesu úrovně lékařské péče. Žádná nemocnice si nedovolí poslat pacienta jinam jen proto, že zákrok pro ni nebude lukrativní. Tvrdí to ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Leoš Heger...

„Žijeme v určitém prostoru a čase. Pokud bychom třeba my odmítli všeobecnou péči občanům Hradce a okolí, veřejné mínění by nás smetlo. Nic takového si tady nikdo nedovolí. A nemusí na to být ani žádný zákon, který by takové riziko chtěl eliminovat,“ uvedl Heger.

Ale kdyby byly privatizovány nemocnice okresní, které se už ve východních Čechách přeměnily na akciovky, tam by to riziko existovalo.

Na to je podobná odpověď. Taková nemocnice okresního formátu s plošnou působností, která by si najednou začala pacienty vybírat, by brzo skončila. A možná právě tím spíš, kdyby byla soukromá. Tlak veřejnosti by na ni dopadl velmi negativně. V tomhle je trh a konkurence silná zbraň.

A co třeba takový královéhradecký Sanus? Soukromá a úzce specializovaná nemocnice, která si vybírá, co bude a co nebude léčit?

Sanus je ale přece úplně jiný případ. To je cíleně založené privátní zdravotnické zařízení, které dělá jen užší spektrum výkonů, dělá je dobře a pro klientelu, která je ochotna si za některé věci mírně připlatit a získat za to příjemnější a klidnější prostředí. Zatímco takzvané okresní nemocnice tady fungují desítky let, od počátku jsou všeobecně zaměřené a mají plošnou působnost pro určité území, kam jsou spádoví všichni pacienti. I kdyby byly privatizované, jejich management by si nedovolil přeposílat ty méně zajímavé pacienty, tedy pacienty, za jejichž léčbu dostanou od pojišťoven málo peněz, jinam. Veřejné mínění by je smetlo.

Jak si tím můžete být tak jistý?

Vezměte si, že bychom například my zrušili chirurgii. To je přece nesmysl. Všechny ty dohady o tom, že malé privátní nemocnice budou nám předávat pro ně nezajímavé pacienty, pokládám za folklor. Velké nemocnice vždycky pomlouvaly ty malé, malé nemocnice zase ty velké. Ale dohromady je situace taková, že nikdo nikomu žádné pacienty zbytečně nepřeposílá.

Možná dnes. Ale co po transformaci?

Uvedu to na konkrétním příkladu. My jsme státní nemocnice, s městem Hradec Králové nás nepojí žádné vztahy a povinnosti, a mohli bychom teoreticky například zrušit všeobecnou péči pro územně spádové pacienty z Hradce a okolí a nechat si jen specializaci na náročné a finančně zajímavé, složité zákroky. Hradečáci se žlučníkem nebo zlomenou nohou by prostě museli jezdit do Pardubic nebo Náchoda. To by ale přece nebylo možné. Hradec, magistrát i občané by nás roztrhali na kusy. Lidé by nás vypískali. Padlo by celé ředitelství. Žijeme v nějakém prostoru a čase, žijeme ve střední Evropě 21. století a něco takového by prostě bylo veřejně neprůchodné.

Takže byste nebyl ani proti případné privatizaci fakultních nemocnic?

Ne, tak daleko bych asi nešel. Jako akciovka řízená státem však budeme mít mnohem větší volnost než doposud. As tím pochopitelně také odpovědnost managementu. Nyní je situace taková, že musíme ministerstvo informovat bezmála o každém hýbnutí špendlíku.

Ale ministrem Julínkem byla nyní pozastavená i transformace na akciovky.

Věc se má tak, že z ministerstva máme ústní pokyn, abychom nadále připravovali úřední náležitosti s transformací na akciovky spojené. Jen zatím nemáme podepisovat smlouvu s advokátní kanceláří, která nám provede audit potřebný pro přechod na akciovku. Na tuto advokátní kancelář jsme už vypsali výběrové řízení.

V čem je tedy podle vás největší problém českého zdravotnictví, potažmo strachu z transformace?

Celý problém stojí plně jinak, jen do něj nebyla žádná vláda schopná za deset let hrábnout. Je to o nerovnoměrné cenotvorbě výkonů ve zdravotnictví, ve zdeformovaném sazebníku úhrad. Jsou obory, které jsou opravdu ztrátové, například většina lůžkové péče, léčebny dlouhodobě nemocných a podobně. A pak jsou naopak obory nesmírně lukrativní. Například dialyzační stanice. Jenže balík financí ve zdravotnictví je omezený. Takže když chcete jedněm přidat, musíte zákonitě druhým ubrat. A lobby ve prospěch některých výdělečných oborů je obrovsky silná a neprůstřelná.

Kdo je za ale cenotvorbu odpovědný? Sazebník přece sestavují hlavně nemocnice s pojišťovnami.

To ano, ale poslední slovo v tom má ministerstvo.

Kamil Dubský, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Šéf hradecké "fakultky": Problém není v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Šéf hradecké "fakultky": Problém není v…

Komentáře

dalších 23 komentářů
Pepper Selektivní slepota a hluchota  | 19. 06. 2008 13:10

Sedlák se pozná podle toho, že mu z bot čouhá sláma; pan ředitel je rozeznatelný podle svých slov, že patří ke skupině vyvolených, které postihla selektivní slepota a hluchota. Neslyší co říkají rektor a děkani LF UK v Praze, Plzni a HK, včetně akademických senátů. Z východních, nedohlídne ani do středních a západních Čech.Koho Bůh miluje, toho (tomu)....

david doležal FN HK  | 19. 06. 2008 09:08

Nejsem odborník na obchodní zákoník ani špičkový manažer, ale vím jedno: změna statutu nezaručí lepší fungování. Pokud se to dělá dobře můžeme být třeba parta skautů. Když je systém neziskové příspěvkové organizace tak špatný, proč naše nemocnice funguje a Karlovarská je rozkradená ? Jestliže se nemáme čeho bát (akciovka bude státní), ptám se: mám-li něco, co je státní a dělám z toho něco jiného státního - pokud možno rychle, pokoutně mimo parlament, formou ústních pokynů, a tak abych nemusel nikomu nic vysvětlovat, potom k tomu mám důvod. A ten nebude v tom, že to bude lépe fungovat (viz výše), ale budou v tom ta výběrová řízení, co odpadnou, to obchodní tajemství, které zaručí klid na práci a další a další momenty. A ten rozdíl v zákonech o platu a o mzdě taky není k zahození, jak vidíme v nemocnicích a.s. kolem nás. Skutečně si někdo myslí, že obchodní zákoník je to nejlepší pro akedemické aktivity (výuka studentů apod.)? Už se těším, až udělají akciovky z MŠ aZŠ.

dan taky začnu jančit, když vidím  | 19. 06. 2008 01:45

jateční pistoli. Kupodivu za MUDr. Ratha se mi plat trochu ale neustále zvyšoval (přikrmování pilinama), ted trochu ale neustále klesá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné