Šéf lékové komise míní, že z pojištění nelze platit banality

Z veřejného zdravotního pojištění by měli lidé dostávat drahé léky na závažné choroby, nikoli laciné medikamenty na lehká onemocnění. Myslí si to předseda kategorizační komise při ministerstvu zdravotnictví a šéf odboru léčiv ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) Karel Němeček…

Praha –

„Nelze mít solidaritu v acylpyrinu. Já bych uvítal solidaritu v léčbě rakoviny, infarktu a podobně,“ uvedl dnes ve své výpovědi před poslanci ze sněmovní vyšetřovací komise, která prověřuje hospodaření VZP. Řekl, že jde o jeho osobní názor, nikoli stanovisko pojišťovny.

Kategorizační komise, v jejímž čele stojí, navrhuje, jaké léky a v jakém rozsahu má hradit veřejné zdravotní pojištění. Němeček dnes mimo jiné řekl, že v posledních letech většina ministrů zdravotnictví doporučení komise měnila a nařídili například doplácet na nějaký lék ve větší míře, než chtěla komise. Nový ministr David Rath nyní podle něj doporučení komise neměnil.

Po Němečkovi vypovídal bývalý náměstek na ministerstvu zdravotnictví Josef Suchopár, teď ředitel firmy, která se zabývá účinností a bezpečností léků. Oba svědci se v některých případech shodli. Z jejich vyjádření vyplynulo, že s léky se v tuzemsku zachází nehospodárně na mnoha frontách, plýtvají s nimi někteří z lékařů, pacientů i část nemocnic.

Například Němeček soudí, že lidé by tak snadno nezahodili lék, na který by si něco doplatili. Jinak si ale nemyslí, že samotné doplatky problémy s rostoucími výdaji na léky vyřeší.

Ze slov Němečka i Suchopára také vyplynulo, že pro veřejné rozpočty budou asi brzy některé nové léky finančně neúnosné. Oba hovořili o nové generaci protinádorových léků, které jsou řádově dražší než jejich předchůdci. Němeček uvedl, že jeden z těchto léků dokáže prodloužit život pacienta s rakovinou o dva měsíce, stojí ovšem miliony. Jsou to podle něj léky, které jsou schopny veřejné zdravotní systémy zbortit.

Komise tak potřebuje zadání, co ještě platit lze, a kdy už to nejde, dodal. V posledních letech prý v podstatě dostávala úkol ve smyslu – všechno má být, ale bez doplatků. „To není zadání,“ soudí Němeček.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!