Šéf pražské záchranky uspěl v boji o Senát

Titulní obrázek

Češi mají za sebou další volební klání, po vybírání krajských zastupitelů se rozhodovalo o obměně třetiny horní komory parlamentu. Z dvaceti tří senátorských křesel se radují sociální demokraté a z jednoho komunisté. Občanští demokraté uspěli jen v Praze se třemi kandidáty. Mezi nimi byl i šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz…

O senátorské křeslo se pětačtyřicetiletý šéf pražské záchranné služby coby nestraník za ODS Zdeněk Schwarz utkal s kandidátku ČSSD, lékařkou Blanku Haindlovou. Nakonec ji porazil ziskem 60,21 procenta hlasů.

Předvolební kampaň Zdeňka Schwarze poznamenal ostrý souboj s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Týden před prvním kolem senátních voleb dokonce Schwarz vyzval Julínka k rezignaci. „Řekl jsem, že už toho mám plný zuby a že by měli oba, pan ministr i jeho mluvčí Tomáš Cikrt, odstoupit,“ zlobil se Schwarz.

Reagoval tak na kritiku, která se ozývala z resortu zdravotnictví. Konkrétně tedy z webu ministerského mluvčího Tomáše Cikrta. „Tento pražský výběr se ODS nepovedl,“ prohlásil na svých stránkách mimo jiné na jeho adresu Tomáš Cikrt.

Schwarz dlouhodobě kritizoval záměry ministerstva, zejména převod fakultních nemocnic na akciové společnosti, připomínky má také k připravovanému zákonu o záchranné službě. Julínek pak vyzval voliče občanských demokratů, aby Schwarzovi své hlasy nedávali.

„Je otázka na Prahu, proč zvolila kandidáta, který popírá jednak ideje, jednak značku ODS,“ řekl Julínek na adresu šéfa pražské záchranky Schwarze Hospodářským novinám a dodal: „V tom obvodě kandidují samí doktoři, občané rádi vybírají lékaře, tak možná by byl jednou dobrý nelékař.“

Na Praze 1 kandidovalo několik lékařů

O senátorské křeslo na Praze 1 usiloval za KDU-ČSL i známý profesor a bývalý ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavel Klener. Ten se do boje o post senátora pustil zejména kvůli reformě zdravotnictví.

„Já jsem původně neuvažoval o tom, že bych do Senátu šel, ale mé rozhodnutí změnily plány na reformu zdravotnictví, kterou představilo ministerstvo zdravotnictví. Jako lékař vidím, že nemám příliš možnost do reformy zasáhnout, protože ministerstvo se s odborníky nebaví, a proto si myslím, že jako politik bych mohl přispět k tomu, aby ta reforma byla smysluplná,“ vysvětlovat Klener pro televizi Prima.

Nakonec ale lékař získal jen 11,82 procenta hlasů a nedostal se do druhého kola. Celkově letošní volby byly na účast lékařů bohaté.

„Lékařská profese má u nás obrovskou prestiž. Vůbec nejlepší je, pokud je to primář oddělení nebo třeba dětský lékař,“ vysvětlil politolog Tomáš Lebeda pro E15, proč se strany snaží na kandidátky dostat doktory.

I v ostatních krajích vsadili na lékaře

Sázka na lékařskou profesi se ale všude nevyplatila. Například ředitel Nemocnice Hranice Eduard Sohlich (ODS) neuspěl v boji s primátorem města Přerov Jiřím Lajtochem (ČSSD).

Naopak úspěšným kandidátem ČSSD byl lékař Pavel Trpák v Trutnově nebo Petr Guziana v Ostravě.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!