Přejít na obsah

Šéf VZP Pavel Horák: Pokud se nebude dít nic, peníze příští rok dojdou

zpět
19.4.2010
peníze, léky
zvětšitpeníze, lékyZdroj: www.gevestor.de

peníze, léky | Zdroj: www.gevestor.de

 

O tom, že české zdravotnictví patří mezi přední v Evropě nepochybuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. "Dociluje stejného výsledku jako nejlepší světová zdravotnictví, a to za dvoj-, tří-, či čtyřnásobně nižší peníze a i přesto, že nakupujeme léky, zdravotnický materiál i techniku za světové ceny," sdělil Deníku.

Podle něj si přitom veřejnost uvědomuje, že změny jsou potřebné a budou nutné. Na nich by měla společnost jako celek hledat rozumnou shodu na desítky let dopředu.

Soudí, že vedle sebe tu existují dvě koncepce a obě mají váhu: jedna počítá spíše s centralizací výběru pojistného, možná jen jednou pojišťovnou, a větší účastí státu, druhá s rozvíjením skutečného pojistného systému méně závislého na daňovém charakteru příjmů.

„O těchto důležitých věcech by měla proběhnout základní diskuse a poté musejí politici rozhodnout, kam se systém bude ubírat,“ říká Horák. Vadí mu, že systém financování není spravedlivý.

„Jeho financování leží především na bedrech zaměstnanců a zaměstnavatelů. Příspěvek na tzv. státní pojištěnce, kterých je dnes více než těch, kteří do systému platí, je hrazen z daní, kde největší díl leží opět na stejné skupině lidí. Osoby samostatně výdělečně činné hradí naprosté minimum, přitom ve spotřebě zdravotní péče se nijak neliší,“ sdělil.

Horák říká, že náš systém, který vlastně žádným pojištěním není, je závislý na výši mezd, na počtu nezaměstnaných apod. „Chřipka ani rakovina na HDP závislá není, a to je ten hlavní rozpor a nevýhoda současného systému,“ dodává.

I když přes dopady ekonomické krize VZP situaci pomocí rezerv letos zvládne, Horák tvrdí: „Pokud se nebude dít nic a nedojde-li k zásadnímu obratu ekonomiky, v roce 2011 peníze dojdou. A i když se ekonomika zvedne, pak se zvýšené příjmy málo efektivně utratí a nám ujede vlak.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Související články

20.2. Péče v domovech pro seniory na Kladensku je ohrožena Péče v domovech pro seniory na Kladensku je ohrožena
0 příspěvků
3.5. VZP chce více psychiatrů
0 příspěvků

Komentovat článek: Šéf VZP Pavel Horák: Pokud se nebude dít nic,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Šéf VZP Pavel Horák: Pokud se nebude dít nic,…

Komentáře

dalších 17 komentářů
pan Adol Nepodkročitelná cena práce  | 24. 04. 2010 09:54

Kdyby bylo zdravotnictví skutečně čistě tržní záležitostí, pak bych byl proti minimální ceně práce lékaře, protože každý soukromý lékař by si měl upravovat svoji cenu podle své nabídky, své kvality a svého umístění. Jenže pokud jsou platby ve zdravotnictví vpodstatě stání záležitostí, akorát se místo rozdělování zdravotní daně falešně říká zdravotní pojištění a zdravotní pojišťovny jsou jen polostátní rozdělovací a finančně zbytečně náročné organizace, je nezbytně nutné stanovit minimální hodinovou cenu lékařské práce. Jenže to by komora musela skutečně něco dělat a ne jen pasovat důchodové dědoušky na rytíře, což je fakt směšná aktivita. Připomíná mi to, jako když odbory pořádají rekreace a dávají na vánoce kolekce, místo toho, aby bojovali za platy svých členů. Komora by měla stanovit minimální cenu práce a provádět nátlak na zdravotnická zařízení a zdravotní pojišťovny, které to budou porušovat. Zároveň by měla chránit lékaře, kteří právě kvůli minimální tarifu své práce třeba nemohou najít práci, ale ono jich tolik nebude, při současném počtu lékařů. Jenže naše lékařská komora je zcela na nic, existuje proto, aby existovala a s tím by se fakt mělo něco dělat.

lékař5 PLNÝ SOUHLAS!  | 22. 04. 2010 18:24

to BLB: "... plivni třeba stokrát do moře, ono se nezpění!"

MUDr Jiří Kilian Poloviční pravda  | 21. 04. 2010 07:27

ČLK takovou možnmostměla a nevyužila jí. Není sice kompetentní vyhlásit zákon, nicméně mohla to udělat v rámci stavovských předpisů. Bylo to za ministra Rubáše, který - ať již vědomě nebo nevědomě - tuto možnost nabídl, když navrhl smluvní platy pro zaměstnance. Komora se proti tomu postavila a posléze dosáhla toho, že ministr odstoupil. Kdyby namíésto protirubášovských aktivit rozhodla, že nepodkročitelná hodinová mzda je (tehdy) 150 Kč (s oním Vámi zmíněným koeficientem pro další roky - viz právníci) a přistoupení na nižší mzdu je nekalou konkurencí, která bude trestána dle stavovských předpisů (např. vyloučením z Komory), znamenalo by to jistě i vzor pro tzv. privátní lékaře. Stalo se něco jiného, pak se bojovalo o měsíční mzdy dle tarifů, což přineslo zkreslování údajů o odměnách zaměstnanců až do dnešní doby (průměrné platy lékařů vypadají obstojně, protože není uvedeno, za kolik hodin práce jsou ) a absenci patřičné kalkulace ceny lékařovy práce obecně. I LOK na ustavující schůzi odmítl návrh, aby byla požadována výše hodinové mzdy a soustředil se na mzdu měsíční.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné