Přejít na obsah

Šéf zubařů oceňuje odvahu Julínka, Rath radí, ať ministr odejde

zpět
26.9.2007

Protichůdně hodnotí příznivci i oponenti rok Tomáše Julínka (ODS) ve funkci ministra zdravotnictví. Zatímco jedni oceňují, že se pustil do nepopulárních kroků, jako jsou poplatky pacientů, druzí zdůrazňují, že tím pacienty jen vystrašil a žádného zlepšení péče o nemocné stejně nedosáhne...

Příznivci očekávají, že Julínek zavede do zdravotnictví jasná pravidla, podle kritiků by nejlépe udělal, kdyby funkci opustil.

„Povedlo se mu vystrašit všechny občany a pacienty, že od příštího roku, když nebudou mít peníze, tak zůstanou bez pomoci,“ shrnul s náznakem ironie Julínkův předchůdce ve funkci, stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Julínek prosadil, že od ledna příštího roku budou lidé platit 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

„Cením si toho, že našel odvahu a přišel s určitou vizí a s některými, z pohledu obyvatel země i nepopulárními kroky, jako jsou například poplatky pacientů,“ řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Je zároveň mluvčím Koalice soukromých lékařů, která pořádala protestní akce proti Rathovi a podporuje Julínka.

Pekárek považuje za Julínkův úspěch i to, že se mu povedlo být rok ve funkci. V tomto resortu se totiž ministři velmi rychle střídají.

Chválí ministra i za to, že v podobě kulatého stolu nastartoval dlouho očekávanou diskusi o budoucnosti českého zdravotnictví. Podle Pekárka je jen škoda, že se jí neúčastní opoziční ČSSD. Změny v systému, které by měly trvat v nezměněné podobě řadu let, by podle něj neměly být prosazeny silou, ale v souhlasu všech, což bez diskuse nejde.

Rathovi vadí, že Julínek nekomunikuje s Českou lékařskou komorou. Podle Ratha ministr „vyšachoval“ nejdůležitější a největší organizaci lékařů z jakýchkoli důležitých spolurozhodování a konzultací a „vládne zcela autokraticky“.

Pekárek naopak oceňuje, že Julínek hovoří o problémech s lékaři v Radě poskytovatelů a slyší i názory pacientů v Pacientské radě.

Julínek má souhlas vlády s devíti reformními zákony, od příštího roku by měly začít platit. Mezi nimi jsou i změny v postavení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jejího ředitele už nebude jmenovat sněmovna, ale správní rada složená ze zástupců státu. Podle Ratha tím ministr zestátnil největší pojišťovnu a vytvořil z ní instituci zcela podřízenou ministerstvu zdravotnictví. Rath vytkl Julínkovi i to, že otevřel cestu k privatizaci nemocnic.

„Povedlo se mu také personálně rozložit ministerstvo zdravotnictví, když vyměnil desítky zapracovaných lidí za naprosté diletanty,“ řekl Rath. Julínkovi se podle něj naopak nepovedlo přesvědčit občany, že to myslí se zdravotnictvím dobře. „Aby zdravotnictví fungovalo, měl by se ministr především zaměřit na to, aby co nejrychleji opustil ministerstvo zdravotnictví,“ dodal Rath.

Podle Pekárka by se měl Julínek nyní zaměřit na změny v zákonech, které upraví dohodovací řízení. V něm se lékaři a pojišťovny domlouvají na cenách lékařské péče. Dohodovací řízení na rok 2008 skončilo krachem.

„Poprvé za deset let se nikdo nedohodl, i když mediálně zaujali jen praktičtí lékaři. Obvykle se dohodla alespoň část z devíti oblastí péče,“ poznamenal Pekárek. Změna by měla podle něj nastat v tom, že by zdravotní pojišťovny začaly poskytovat zdravotníkům informace o tom, kolik péče bylo v minulých letech čerpáno v jednotlivých oblastech a jaké jsou počty a častost výkonů.

„Strategie státu je sdělit, které obory péče jsou zanedbané a bude do nich nutno v nejbližších letech investovat. Ostatní druhy zatím počkají. Říci to dopředu, ne až následně, když některá ze skupin vyvolá nátlakové akce,“ vysvětlil Pekárek.

Julínek už dříve při popisování svých plánů zdůrazňoval, že chce změnit postavení pacienta, aby se stal zákazníkem a spolurozhodoval o svém léčení. Zdravotní pojišťovny by měly nabízet lidem různé pojistné plány; lidé by si mohli připlatit na lepší péči.

Naďa Myslivcová, ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Šéf zubařů oceňuje odvahu Julínka, Rath radí,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Šéf zubařů oceňuje odvahu Julínka, Rath radí,…

Komentáře

dalších 23 komentářů
Tarifní zaměstnanec Re:Re:chtěl tím vyjádřit  | 29. 09. 2007 13:47

S těmi termínovanými vklady by to babička nevytrhla. ale máte zcela jistě pravdu, že generace našich rodičů, kterým je dnes 70-80 let, je bohužel zcela zblblá komunisty a už nikdy si nezvyknou, že se musejí postarat především sami o sebe. Čili žádné takové střádání vnoučkovi pod duchnu, ale začít se - když tomu nerozumím, dám si nechám poradit -orientovat ve světě kolem. Jedině peníze jsou totiž jejich jediná záchrana na stáří. A to opravdu nechci domyslet, jak to bude vypadat s námi, padesátníky. Doufám, že už trochu lépe, protože za těch 15 let jsme už přece jen trochu vybublali z toho socialistického sifónu.

Dr.Kazisvět Re:chtěl tím vyjádřit  | 28. 09. 2007 09:59

Proč ti lidi nic nemají, protože spoléhají na stát. Ale sociální stát je přežitek, slepá ulice dějin, pochopte to už lidi konečně, bankrotuje všude na světě. Nelze spoléhat na stát, ale sám na sebe. Tj. každý měsíc uložit od svých 30 let 1000 Kč na termínovaný vklad, abych nemusel umírat v dehumanizované, anonymní státní nemocnici, všemi opuštěn. Ty peníze neutratit za hovadiny, ale za důstojnou a bezbolestnou smrt. Chci umřít doma, důstojně. K tomu budu potřebovat zaplatit osobního lékaře, který denně bude docházet, a aplikovat léky, ošetřovatelku, posluhovačku atd. Což může stát statisíce. Pokud budu mít štěstí a stihne mě náhlá a milosrdná smrt, tak ty peníze zbudou dětem. Pokud nebudu mít to štěstí, jako většina lidí a budu postupně chátrat a umírat tak ty peníze budou připraveny. Každý si musí rozmyslet, zda peníze propije a prokouří, prosází a prodovolenkuje v méně či více exotických krajinách, a pak chcípne jako pes v bolestech, hlady nebo žízní, protože ho příbuzný šoupnou na LDN či do státní, dehumanizované nemocnice. Nespolehejte, že nějaké státní kontroly něco změní v systému novodobých koncentráků. Nemocnice mají monopoly na zdraví i smrt, konkurence neexistuje, tj. proč by se měly snažit něco zlepšit. Mrtví pacient, dobrý pacient, mají paušály, pojištovny ušetří!!!

optimista Re:člk=člk o.s.=lok  | 28. 09. 2007 02:04

a vidi jen ti, kteri to tak videt chteji. Podivejte se na slozeni predstavenstva, nejen celorepublikoveho, ale i na okresech a pak povidejte neco od odborarich... Jen omilate naucene fraze bez obsahu...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné