Šéf zubařů oceňuje odvahu Julínka, Rath radí, ať ministr odejde

Titulní obrázek

Protichůdně hodnotí příznivci i oponenti rok Tomáše Julínka (ODS) ve funkci ministra zdravotnictví. Zatímco jedni oceňují, že se pustil do nepopulárních kroků, jako jsou poplatky pacientů, druzí zdůrazňují, že tím pacienty jen vystrašil a žádného zlepšení péče o nemocné stejně nedosáhne…

Příznivci očekávají, že Julínek zavede do zdravotnictví jasná pravidla, podle kritiků by nejlépe udělal, kdyby funkci opustil.

„Povedlo se mu vystrašit všechny občany a pacienty, že od příštího roku, když nebudou mít peníze, tak zůstanou bez pomoci,“ shrnul s náznakem ironie Julínkův předchůdce ve funkci, stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Julínek prosadil, že od ledna příštího roku budou lidé platit 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

„Cením si toho, že našel odvahu a přišel s určitou vizí a s některými, z pohledu obyvatel země i nepopulárními kroky, jako jsou například poplatky pacientů,“ řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Je zároveň mluvčím Koalice soukromých lékařů, která pořádala protestní akce proti Rathovi a podporuje Julínka.

Pekárek považuje za Julínkův úspěch i to, že se mu povedlo být rok ve funkci. V tomto resortu se totiž ministři velmi rychle střídají.

Chválí ministra i za to, že v podobě kulatého stolu nastartoval dlouho očekávanou diskusi o budoucnosti českého zdravotnictví. Podle Pekárka je jen škoda, že se jí neúčastní opoziční ČSSD. Změny v systému, které by měly trvat v nezměněné podobě řadu let, by podle něj neměly být prosazeny silou, ale v souhlasu všech, což bez diskuse nejde.

Rathovi vadí, že Julínek nekomunikuje s Českou lékařskou komorou. Podle Ratha ministr „vyšachoval“ nejdůležitější a největší organizaci lékařů z jakýchkoli důležitých spolurozhodování a konzultací a „vládne zcela autokraticky“.

Pekárek naopak oceňuje, že Julínek hovoří o problémech s lékaři v Radě poskytovatelů a slyší i názory pacientů v Pacientské radě.

Julínek má souhlas vlády s devíti reformními zákony, od příštího roku by měly začít platit. Mezi nimi jsou i změny v postavení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jejího ředitele už nebude jmenovat sněmovna, ale správní rada složená ze zástupců státu. Podle Ratha tím ministr zestátnil největší pojišťovnu a vytvořil z ní instituci zcela podřízenou ministerstvu zdravotnictví. Rath vytkl Julínkovi i to, že otevřel cestu k privatizaci nemocnic.

„Povedlo se mu také personálně rozložit ministerstvo zdravotnictví, když vyměnil desítky zapracovaných lidí za naprosté diletanty,“ řekl Rath. Julínkovi se podle něj naopak nepovedlo přesvědčit občany, že to myslí se zdravotnictvím dobře. „Aby zdravotnictví fungovalo, měl by se ministr především zaměřit na to, aby co nejrychleji opustil ministerstvo zdravotnictví,“ dodal Rath.

Podle Pekárka by se měl Julínek nyní zaměřit na změny v zákonech, které upraví dohodovací řízení. V něm se lékaři a pojišťovny domlouvají na cenách lékařské péče. Dohodovací řízení na rok 2008 skončilo krachem.

„Poprvé za deset let se nikdo nedohodl, i když mediálně zaujali jen praktičtí lékaři. Obvykle se dohodla alespoň část z devíti oblastí péče,“ poznamenal Pekárek. Změna by měla podle něj nastat v tom, že by zdravotní pojišťovny začaly poskytovat zdravotníkům informace o tom, kolik péče bylo v minulých letech čerpáno v jednotlivých oblastech a jaké jsou počty a častost výkonů.

„Strategie státu je sdělit, které obory péče jsou zanedbané a bude do nich nutno v nejbližších letech investovat. Ostatní druhy zatím počkají. Říci to dopředu, ne až následně, když některá ze skupin vyvolá nátlakové akce,“ vysvětlil Pekárek.

Julínek už dříve při popisování svých plánů zdůrazňoval, že chce změnit postavení pacienta, aby se stal zákazníkem a spolurozhodoval o svém léčení. Zdravotní pojišťovny by měly nabízet lidem různé pojistné plány; lidé by si mohli připlatit na lepší péči.

Naďa Myslivcová, ČTK

Šéf zubařů oceňuje odvahu Julínka, Rath radí, ať ministr odejde
Ohodnoťte tento článek!