Śéfem kardiocentra v Brně se stal ředitel FN u svaté Anny Kraus

Novým šéfem brněnského Centra kardiovaskulární chirurgie bude Roman Kraus. Současný ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny dostal ve výběrovém řízení 16 hlasů z 20. Sdělil to Vítězslav Klíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví…

BRNO – Kardiocentrum působí právě v areálu fakultní nemocnice. Kraus v pondělí řekl, že počítá se sloučením dosud samostatného centra s nemocnicí. Do tří měsíců by tak mohla v nemocnici vzniknout klinika kardiovaskulární chirurgie.

Výběrové řízení na nového šéfa centra vypsal koncem loňského roku ministr zdravotnictví David Rath. Bývalého ředitele Jana Černého odvolal v lednu prý kvůli jeho důchodovému věku. Následně se do výběrového řízení přihlásili čtyři uchazeči, dva nedostali žádný hlas, jeden dostal čtyři hlasy, uvedl Klíma.

Kraus uspěl s projektem, podle kterého má místo kardiocentra vzniknout klinika kardiovaskulární chirurgie. „Odborné zaměření zůstane stejné, změní se název a status,“ vysvětlil. Podle jeho plánu se však nejprve sloučí současné centrum s nemocnicí. Na práci kliniky se má podílet také brněnská lékařská fakulta. To otevře další možnosti spolupráce s nemocnicí, míní ředitel.

Výhody případného sloučení však budou i ekonomické. Některé činnosti chce Kraus regulovat. „Nemá smysl, aby pracovaly dvě stejné laboratoře,“ vysvětlil. Vznik nové kliniky podléhá podle něj dlouhému procesu a může trvat dva až tři měsíce.

Právě obavy ze sloučení vyjádřil v médiích před svým odvoláním bývalý ředitel Černý. Varoval, že se tak ze špičkového pracoviště stane řadová klinika. Podle ministra zdravotnictví těmito výroky ale šířil v ústavu paniku, a proto byl následně z funkce odvolán. Rath odmítl, že by byl za odvoláním Černého jeho otevřený nesouhlas s budováním Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně.

ICRC chce ve spolupráci s prestižní americkou klinikou vybudovat právě Fakultní nemocnice u sv. Anny. „Děláme všechno proto, aby projekt skončil v Brně a znovu získáváme podporu,“ řekl Kraus. Informace o možném přesunu dvoumiliardového projektu do Prahy považuje za ocenění kvality projektu. „Pan ministr dává najevo, že pokud by to nebylo možné v Brně, chce, aby centrum vzniklo jinde v Česku,“ uvedl Kraus.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!