Přejít na obsah

Šéfka WHO vzkázala Němečkovi, aby šetřil v resortu

zpět
17.6.2015
Margaret Chanová
zvětšitMargaret Chanová
Autor: WHO

Margaret Chanová | Autor: WHO

 

Šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová vyzvala ministry zdravotnictví, včetně Svatopluka Němečka (ČSSD), aby omezili plýtvání. Mohou podle ní ušetřit až 30 procent nákladů, a navíc se pak nemusí handrkovat s ministry financí o navýšení rozpočtu.

Chanová to řekla v Praze při zahájení summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny.

Chanová na ministry apelovala, aby prověřili své zdravotní systémy. Je přesvědčena, že v nich najdou přinejmenším 30 procent toho, co jde nazmar. Ví, že to je těžké, garantuje ale, že to povede ke zredukování zbytečných nákladů a navýšení zdravotnického rozpočtu. Navíc se tak ministři zdravotnictví mohou vyhnout často složitému vyjednávání s ministry financí o navýšení rozpočtu, poznamenala s úsměvem, jako by velmi dobře znala českou realitu.

V té se opakovaně Němeček střetává s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), který další peníze do zdravotnictví podmiňuje reformami a transparentnějším hospodařením. Aktuální spor vedou oba politici o navýšení odvodů na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané.

Němeček chce, aby se platby za státního pojištěnce zvýšily z nynějších 845 korun za měsíc na 904 korun. Do zdravotnictví by se tím dostalo dalších 4,3 miliardy korun. Babiš to zatím odmítá.


Komentovat článek: Šéfka WHO vzkázala Němečkovi, aby šetřil v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Šéfka WHO vzkázala Němečkovi, aby šetřil v…

Komentáře

1 komentář
ola Před pár léty  | 17. 06. 2015 10:49

proběhlo oznámení, že ČR je dle WHO první zemí z krajin OECD v poskytování zdravotní péče co se týče cost- benefit. Jinak řečeno- za málo peněz je v ČR hodně muziky, Že by šéfka WHO toto neznala?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné