Přejít na obsah

Šéfové nemocnic můžou získat MBA z hospodaření

zpět
18.9.2008

V Česku vznikne nová škola, na které se budou primáři, přednostové oddělení nebo šéfové nemocnic učit, jak dobře hospodařit v záhadném prostředí českého zdravotnictví. A dokonce za to budou moci dostat mezinárodně uznávaný magisterský titul MBA...

Nové studium MBA ve zdravotnictví otevírá od začátku listopadu čelákovická CMC Graduate School of Business ve spolupráci s uznávanou kanadskou McGill University. Po pražské Vysoké škole ekonomické a brněnské International Business School tak stane CMC třetí školou, kde bude možné MBA z řízení zdravotnictví získat.

Špatné řízení je přitom jedním z velkých problémů českého zdravotnictví. Jen za špatné hospodaření nemocnic musel stát v posledních pěti letech zaplatit miliardy.

„Oproti ostatním školám se budeme ještě víc orientovat na zdravotnictví. Po studiu by měl být člověk schopen dobře řídit své podřízené, ať už bude řídit nemocnici, nebo třeba polikliniku,“ říká šéf správní rady CMC a bývalý šéf pražské Homolky Oldřich Šubrt.

Kromě řízení zdravotnictví budou lektoři zdravotníky například učit, jak vypadají zdravotní systémy na západ od České republiky.

„Pro studenty mám připravené studie o reformách v Německu nebo Nizozemsku. Absolventi školy by měli být schopni provést oponenturu nových zákonů,“ říká učitel zdravotnických systémů a ekonom Miroslav Zámečník.

Kromě něj budou na škole například učit i šéf pro strategii a rozvoj VZP Pavel Vepřek nebo ředitel pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Petr Sláma. Každý lektor musel garantům v Kanadě předložit ke schválení nejen náplň svého kurzu, ale i třeba literaturu, kterou chce studentům doporučit.

Škola může přijmout 30 studentů. Za šestnáctiměsíční studium se platí 350 tisíc korun, a právě díky tomuhle školnému je ještě několik míst volných. „Školné si hradí lidé buď sami, nebo je za ně platí organizace, ve které pracují,“ říká děkanka školy Dagmar Glückaufová.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED neboZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Šéfové nemocnic můžou získat MBA z hospodaření

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Šéfové nemocnic můžou získat MBA z hospodaření

Komentáře

dalších 19 komentářů
mirek dusin Re:Re:Vas prispevek se mi jevi  | 19. 09. 2008 22:32

Souhlas s tim vzdelavanim, vzdyt to vidime kolem sebe denne, co jsme za skvele manipulovatelne stado s ekonomicky naprosto naivnim myslenim. Urcite by nam zakladni ekonomicke vzdelani neublizilo; prinejmensim to vidim jako existencne mnohem dulezitejsi, nez se utapet v zrovna aktualne platnych molekularnich teoriich, ktere budou zitra prebity novym clankem v NEJM.

MUDr Jiří Kilian Re:co to je MBD ?  | 19. 09. 2008 01:15

jsem se přepsal, chtěl jsem napsat DBA :-))

Dissenter Re:Vas prispevek se mi jevi  | 18. 09. 2008 19:26

A právě proto by se vám hodilo více znalostí z ekononmie. O logice a rétorice nemluvě. :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné