Seitlová žádá Julínka, aby řešil problémy s nedostatkem zubařů

Titulní obrázek

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová požádala ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby začal co nejdříve koncepčně řešit problém s nedostatkem zubařů v Česku. Kancelář veřejného ochránce práv totiž dostala stížnosti obyvatel části Opavska, kterým nemá kdo ošetřit chrup…

Není jim tak poskytnuta zákonem zaručená zdravotní péče. Obdobné potíže jsou ale i jinde – například na Karlovarsku, řekla Seitlová.

„Problém lze řešit jedině změnou vzdělávání zubařů, což má na starosti ministerstvo školství, a stanovením povinnosti zdravotním pojišťovnám, aby péči v odlehlých regionech zajistily. S tím ministr v reformě počítá,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Podle mluvčího by zástupkyně ombudsmana měla žádat ministerstvo školství, ať přidá peníze na vzdělávání zubařů, aby jich mohlo vycházet ze škol více. „Ministerstvo si je vědomo problémů s úbytkem lékařů – zubařů a je připraveno jednat s univerzitami o případných společných krocích, které by vedly k nárůstu studentů,“ sdělila Karolína Svobodová z tiskového odboru ministerstva školství. Podle ní však úřad o navýšení peněz v této chvíli neuvažuje.

Kromě zákonné povinnosti pro zdravotní pojišťovny počítá Julínek s tím, že by se mohly upravit kompetence zubařů a zubních asistentů tak, aby asistenti prováděli pod dohledem zubaře některé výkony. Ošetření by tak dostalo více lidí.

„Víme, že ten problém nemá jednoduché řešení. Přesto jsme museli zaslat vedení ministerstva naléhavou žádost, aby se jím zabývalo,“ uvedla Seitlová. Otázkou nedostatku zubařů se zabývá již několik měsíců. Po jednáních s pojišťovnami se ukázalo, že tyto potíže trápí málo osídlené regiony republiky.

Cikrt se pozastavil nad tím, že úřad ombudsmana nezná pozadí problému, který se vyvíjel řadu let, a nikdo, ani ministr, ho prý ze dne na den nevyřeší. „Stačilo by, aby se na ministerstvu optali, není třeba přes média k tomu ministra zvlášť vyzývat,“ poznamenal.

Pojišťovny jsou ze zákona povinny zajistit zdravotní péči, problém je ale v tom, že zubařů je nedostatek. Na potíže upozornila již i stomatologická komora. Podle ní se situace zhoršuje a hrozí krize.

Potíže spojené s hledáním zubaře pocítila i Seitlová. Poté, co byla zvolena zástupkyní ombudsmana, přesídlila z Prahy do Brna. Přestože již obtelefonovala řadu stomatologů s žádostí o ošetření, neuspěla. Všichni dotázaní měli plno. Podle údajů stomatologické komory přijímá ve městě s téměř 400 000 obyvateli nové pacienty jen 15 zubařů.

Komora varovala, že Česko by za pár let mohlo mít zásadní problém se zajištěním zubní péče. Pokud obor nezačne studovat více lidí a o pacienty nezačne pečovat více nových lékařů, budou zubaři brzy chybět v mnoha regionech. Zhruba stovka absolventů ročně nestačí nahradit doktory, kteří odcházejí do penze. Za 15 let by tak počet zubařů mohl podle odborné analýzy klesnout o třetinu. Počet pacientů na jednoho lékaře by se naopak o polovinu zvedl.

Česká stomatologická komora (ČSK) evidovala loni 8049 zubařů. Povolání vykonávalo přibližně 7000 lékařů a lékařek. Z nich asi 4300 překročilo padesátku. Ve věku od 60 do 65 let bylo sedm stovek doktorů. Podle údajů ČSK loni přibylo 125 nových lékařů, 105 z nich byli absolventi a 20 cizinci. V roce 2005 přišlo do oboru 132 absolventů a o rok dřív 133.

Vladimír Klepáč, ČTK

Ohodnoťte tento článek!