Senát asi navrhne vyřazení čínské medicíny ze zdravotních oborů

Senát zřejmě navrhne vyřazení podmínek vzdělání poskytovatelů tradiční čínské medicíny ze zákona o uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání.

Senátní zdravotnický výbor doporučil plénu, aby předlohu Aleny Dernerové (za SD-SN) a Vladimíra Plačka (ČSSD) schválilo. O tom, zda ji pošle do schvalovacího procesu, rozhodne horní komora v polovině února.
Kritici uzákonění podmínek pro vzdělání terapeuta a specialisty čínské medicíny tvrdí, že jde o léčitelství. Patří k nim také například Česká lékařská komora nebo lékařské fakulty.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že rozhodnutí o předloze nechá na senátorech. „Ztotožňuji se s tím, že jde spíše o léčitelství,“ uvedl. Vojtěch ale také informoval, že letos by chtěl předložit návrh zákonné úpravy léčitelství, která by měla tradiční čínskou medicínu zahrnovat.

Do zákona o nelékařských povoláních se tradiční čínská medicína dostala v minulém volebním období pozměňovacím návrhem ve Sněmovně. Prosadil jej tehdejší šéf zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) s argumentem, že v Česku působí mnoho poskytovatelů, přičemž ale není možné jednoznačně ověřit jejich vzdělání a rozsah a kvalitu nabízené péče.

Zákon podle autorů senátorské novely „přiznal čínskému léčitelství statut medicínského oboru, čímž zvýhodňuje čínské léčitelství oproti jiným léčitelským metodám“. Proti senátorské novele se vyjádřila Daniela Filipiová (ODS), podle níž je srovnávání tradiční čínské medicíny s léčitelstvím jejím znevážením.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!