Senát asi odmítne zákaz převodu nemocnic na obchodní společnosti

Senát s nejvyšší pravděpodobností odmítne zákaz přeměny nemocnic v obchodní společnosti, který ve sněmovně prosadili sociální demokraté hlavně ve spolupráci s komunisty. Proti této změně, o níž bude Senát rozhodovat za týden, jsou senátoři ze všech nelevicových frakcí, tedy z ODS, KDU-ČSL, z Klubu otevřené demokracie i z klubu Nezávislí…

PRAHA – řekli včera jejich představitelé.

Pokud horní komora tento návrh zamítne, jeho projednávání se vrátí do Poslanecké sněmovny, kde má ČSSD a KSČM šanci veto Senátu přehlasovat. ODS už naznačila, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud, neboť návrh pokládá za protiústavní zásah do pravomoci krajů. Podobně se vyjádřili i krajští hejtmani.

Kraje loni převzaly od státu 81 ze 198 fungujících nemocnic. Pětinu už jich převedly na obchodní společnosti, ty jsou zatím stoprocentně vlastněny krajem, u dalších převod v krajských koncepcích plánují. Nyní je ve správě krajů 65 nemocnic. Kraje si od této změny slibují lepší ekonomické výsledky ústavů. Kritici ale tvrdí, že nemocnice by se pak mohly soustředit jen na lukrativní obory a dostupnost péče by byla ohrožena.

Zákaz převodu nemocnic navrhl v rámci nesouvisejícího zákona o hodnocení a snižování hluku v životním prostředí poslanec ČSSD Jaroslav Krákora.

Představitelé lékařské komory a lékařských odborů shodně s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou (ČSSD) považují navrhovaný zákaz za přechodnou pojistku a jsou s ním spokojeni. Naopak soukromí lékaři a podnikatelé ve zdravotnictví, kteří by měli zájem o provozování soukromých nemocnic, spokojeni nejsou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!