Senát asi schválí růst plateb státu za pojištěnce

Senát Parlamentu ČR

Senát asi schválí vládní zákonné opatření o navýšení plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Horní komoře to doporučil její zdravotnický výbor. Plénum rozhodne o opatření na schůzi, která začne ve středu.

Opatření zvyšuje od ledna platby státu za děti, důchodce nebo nezaměstnané o 64 korun měsíčně z nynějších 723 korun. „Důvodem je neudržitelná situace systému veřejného zdravotního pojištění,“ řekl ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Zdravotnictví je podle něho od roku 2009 z významné části hrazeno z rezerv z předchozích let, z nichž bylo vyčerpáno celkem 24 miliard korun. Na konci letošního roku lze čekat osmimiliardový propad, na konci příštího roku o další tři miliardy korun, uvedl ministr. Nemocnice budou mít podle něho na konci roku závazky po lhůtě splatnosti celkem zhruba za šest miliard.

Proti předloze vystoupila senátorka Daniela Filipiová (ODS), která volala po reformě zdravotnictví. Když se do něho nalévají peníze, nikoho to prý nenutí dobře hospodařit.

Zákonné opatření podpořil v pondělí také senátní ústavně-právní výbor, který v něm navrhl provést jedinou formální změnu – opravit chybný odkaz na právní předpis.

Vláda o navýšení plateb za státní pojištěnce jednala opakovaně. Rozpočet podle dřívějšího vyjádření ministra financí v demisi Jana Fischera původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun. Holcát ale prosazoval variantu, kdy by se platby zvedly o 7,2 miliardy korun. Výsledkem byl nakonec kompromis ve výši 4,7 miliardy korun.

Pokud Senát zákonné opatření schválí, bude je ještě muset potvrdit nová Sněmovna na své první schůzi. Systém zdravotního pojištění spotřebuje ročně celkem 290 miliard korun.

Ohodnoťte tento článek!